Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / İnsanlar, Saçlarında Tanımlanan Proteinlerle Eşsiz Olabilirler

İnsanlar, Saçlarında Tanımlanan Proteinlerle Eşsiz Olabilirler

insanlar saclarinda tanimlanan proteinlerle essiz olabilirler - İnsanlar, Saçlarında Tanımlanan Proteinlerle Eşsiz Olabilirler

Fotoğraf: Renkli elektron mikroskobundan insan saçı. (Kaynak: Alabama Üniversitesi )

7 Eylül 2016’da ABD’nin Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı‘ndan Glendon Parker tarafından açık erişim dergisi PLOS ONE‘da yayınlanan bir araştırmaya göre, kişi analizi yapmak için DNA profillendirmesi ile birlikte saçtaki eşsiz protein belirteçleride kullanılabilir.

DNA profili, adli bilimlerdeki ve arkeolojideki tanımlamada yaygın olarak kullanılır, çünkü DNA bireye özgüdür. Bununla birlikte, çevresel ve kimyasal işlemler DNA’yı bozabilir ve zaman içindeki yararlılığını sınırlandırabilir. Buna karşılık olarak protein DNA’dan daha kararlıdır ve ayrıca bireye özgü olabilecek varyasyonlarda da olabilir. Bu yüzden, Glendon Parker ve ekibi insan saçında bulunan proteinin, adli ya da arkeoloji senaryolarındaki kişileri tanımlamak için başka bir araç sunup sunamayacağını araştırdı.

Araştırmacılar 250 yaşına kadar altı kişiden alınan biyoarkeolojik saç örneklerini inceleyerek bu proteinlerin dayanıklılığını gösterdiler. Bu örnekleri  Avrupalı,  Amerikan ve Afrika kökenli 76 diri insanın saç örnekleriyle birlikte analiz ettiler. Bugüne kadar toplam 185 saç proteini belirteci buldular. Bu bulgular,  kişiyi bir milyonluk nüfustan ayıran benzersiz bir model sağlamak için yeterli olacağını tahmin ediyorlardı.

İnsanları ayırt etmek için kullanılabilecek bireysel protein belirteçlerinin sayısının 1.000’e kadar çıkabileceğine inanıyorlar. Proteini kullanan yeni tanımlama tekniği, olay yeri araştırmaları ve arkeologlar için kolluk kuvvetlerine alternatif olarak sunulabilir. 

LLNL kimyageri Brad Hart, “ DNA profili gelişiminin ilk zamanlarındaki haliyle, şimdiki  protein temelli tanımlama çok benzer bir noktadalar ” dedi. “ Bu yöntem, adli tıp için yeni bir prosedür olacak ve bu tekniği ispatlamaya yönelik bir hayli ilerleme kaydettik, tabii bu tekniğin tam potansiyeline ulaşması için öncesinde uygulanması gereken aşamalar var.”

Kaynak : sciencedaily.com ve sci-news.com

Yorumlar
Seda Seval Urun - İnsanlar, Saçlarında Tanımlanan Proteinlerle Eşsiz Olabilirler

Hakkında Seda Seval Urun

Merhabalar ben Seda Seval, 22 Eylül 1996 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Kendimi Adli Kimya alanında geliştirmek istiyorum ve bu alanla ilgili araştırmalar yapmaktan büyük zevk alıyorum. Hem ingilizcemi geliştirip hem de sizlerle birlikte yeni bilgiler öğrenebilmek için İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldım. Kimyanın yanısıra ilgi alanlarımın arasında polisiye kitaplar okumak, fantastik ve bilim kurgu türlerinde filmler izlemek, Japonca öğrenmek ve çizim yapmak gibi hobilerim var.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

dunyanin en hizli insan yapimi doner objeleri kuantum mekanigi calismalarina yardimci olabilir 310x165 - Dünyanın En Hızlı İnsan Yapımı Döner Objeleri Kuantum Mekaniği Çalışmalarına Yardımcı Olabilir

Dünyanın En Hızlı İnsan Yapımı Döner Objeleri Kuantum Mekaniği Çalışmalarına Yardımcı Olabilir

Fotoğraf : Araştırmacılar, dairesel olarak kutuplaştırılmış lazer ile dönen bir nanodambıl sayesinde dünyanın en hızlı insan …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com