Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Kaygan Yüzeyleri Yapışkan Hale Nasıl Getirebiliriz?

Kaygan Yüzeyleri Yapışkan Hale Nasıl Getirebiliriz?

kaygan yuzeyleri yapiskan hale nasil getirebiliriz - Kaygan Yüzeyleri Yapışkan Hale Nasıl Getirebiliriz?

Araştırmacılar, ısı ve plazmayı kullanarak yapışkan olmayan floro-polimerden yapılmış yeni bir yama yapmaya çalışıyorlar.

Yapışmayan teflon kaplı tava kolaylığı, özellikle bu kirli mutfak eşyalarını yıkarken bu yapışmama özelliği dünya genelindeki mutfaklarda takdir edilmektedir. Teflon, politetrafloroetilen veya PTFE’yi oluşturan kimyasal, bilinen en sorunsuz malzemeden biridir. Mutfak dışındaki PTFE’nin düşük sürtünmeli yüzeyleri ve yüksek kimyasal direnci bir dizi endüstride birçok uygulama için gereklidir. Bununla birlikte, kullanışlı olmasına rağmen PTFE ile çalışmak zordur. PTFE’yi diğer materyal türlerine uydurmak sert ve korozif kimyasalların kullanılmasını gerektirir.

Şuanda, Osaka Üniversitesi merkezli bir araştırma ekibi, PTFE bazlı yapıştırıcı yapmanın yeni bir yolunu keşfetti ve diğer malzemelerle yapışma gücünü büyük ölçüde geliştirdi.Elde edilen bulgular Bilimsel Raporlarda bildirildi.

Araştırmacılardan Yuji Ohkubo, “İnsanlar plazmanın PTFE’yi nasıl etkilediğine bakıyor ancak bunun yapışma özelliklerini nasıl etkilediğini bugüne kadar hiç kimse incelemedi.” “Plazma işlemimizle bir dereceye kadar PTFE’nin yapışmasını sağlayabildik, ancak bunu sadece PTFE’nin ekstra ısıtılması ile birleştirdiğimizde, kauçuğa kuvvetle yapışabildiğini gördük” dedi.

Ekip plazma işlemi sırasında odaya PTFE’yi ısıtmak için bir ısıtma elemanı eklenmesinin, yüzey yapısını değiştirerek ayrılmayı çok daha zor hale getirdiğini gösterdi. Sonuç olarak, ısı ve plazma ile işlenmiş PTFE’nin kauçuk yüzeylere kuvvetle yapıştığı görülmüştür.

Yazar Kazuya Yamamura, “Bu çalışmanın asıl avantajları, bazı kötü kimyasalların kullanılmasını önlediği ve uygulanmasının nispeten basit olmasıdır” diyor. “Endüstriyel proseslerde plazma haznesine bir ısıtıcı eklemek plazma sıcaklığı üzerinden sıcaklığı ayarlamaya çalışmaktan çok daha kolay. sBu yeni tekniğin PTFE’nin daha önce mümkün veya pratik olmayan yeni yollarla kullanılmasına izin vereceğini umuyoruz” dedi.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Kaygan Yüzeyleri Yapışkan Hale Nasıl Getirebiliriz?

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

toleransli nukleer yakit bilim insanlarindan reaktorlerin guvenligini artirmak icin yeni adim 310x165 - Toleranslı Nükleer Yakıt: Bilim İnsanlarından Reaktörlerin Güvenliğini Artırmak İçin Yeni Adım

Toleranslı Nükleer Yakıt: Bilim İnsanlarından Reaktörlerin Güvenliğini Artırmak İçin Yeni Adım

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nden (MEPhI) bilim insanları, MIR reaktöründeki radyasyonu tutmaya yönelik krom içerikli …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com