Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Kuantum Noktalarda Artan Stabilite

Kuantum Noktalarda Artan Stabilite

kuantum noktalarda artan stabilite - Kuantum Noktalarda Artan Stabilite

Kuantum noktaların araştırmalarında, yeterince küçük yarı iletken nanokristaller, kuantum mekaniksel özellikler sergiler ve ayrıca heyecan verici bir gelişmeyle, biyo-görüntüleme, fotonik, optoelektronik uygulamalarında giderek artan bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bilim insanları, Toyohashi Teknoloji Üniversitesi, Ulusal Teknoloji Enstitüsü ve Japonya Kurume Koleji öncülüğündeki ekip, çevre dostu yöntemlerle kuantum noktaların yüzeylerini kimyasal olarak değiştirerek stabilitesini iyileştirdi.

Bu çalışmada, yeni süperkritik sıvı destekli, çevresel olarak zararsız olan proses, stabilitesi sağlanmış lüminesan malzemelerin üretilmesi için açıklandı. Bu makale ‘Süperkritik CO₂’nin dispersiyon polimerizasyonu ile polimetilmetakrilat-ZnO nanopartikül kuantum nokta kompozitlerin oluşumu’ The Journal of Supercritical Fluids’de geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Ekip, fotolüminesans özelliklerin gerekli olduğu önemli uygulamalar için CO₂’i kullanarak yüksek lüminesan yarı iletken nanopartiküllerin polimer matrikse immobilizasyonunu gerçekleştirdi. Kuantum noktaların polimerik matrikse baskılanması stabiliteyi arttırdı ayrıca yığın oluşumunu engelledi.

Şimdiye kadar sorun, yüzey kimyasal modifikasyonların büyük hacimde organik çözücülere ihtiyaç duymasıdır, bunun da çevreye zarar verdiği anlaşılmaktadır. Bu konuyla ilgili süperkritik akışkanlar (SCF) temelli polimer-nanopartikül sentez çalışmaları denenmiştir.Süperkritik CO₂, ucuz, kolay elde edilebilen, çevre için güvenli ve yanıcı olmadığı için SCF ortamı olarak en çok tercih edilendir.

Japon ekibi süperkritik CO₂ kullanarak, lüminesan ZnO kuantum noktalardan nanopartikül kompozitlerin oluşumunu ve süperkritik CO₂’in dispersiyon polimerizasyonu ile polimerleşmesini göstererek, nanoyapılı malzeme oluşumunu gerçekleştirdi. Kuantum noktaların, süperkritik CO₂ destekli yüzey modifikasyonunda, kuantum noktalar polimer matriksinde iyi bir şekilde dağıldı ve gerekli yüksek lüminesan özelliği de gösterdi.

Ayrıca lüminesan kuantum noktalar süperkritik CO₂ ile bastırıldığında, kuantum noktaların yüzey yapısı süperkritik CO₂ tarafından hasar gördüğü için fotolüminesans özellikleri ile ilgili sorun ortaya çıkmıştır. Ancak, araştırmacı Kiyoshi Matsuyuma, polimerlerle süperkritik CO₂ destekli yüzey modifiksyonu kullanılarak yüksek lüminesan PMMA-ZnO kompozit kuantum noktaların elde edilmesi için silika ile kaplanmasıyla kuantum noktaların kırılmasının önlenebileceğini belirtti.

Kaynak : materialstoday.com

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Kuantum Noktalarda Artan Stabilite

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bir havai fisek gosterisi nasil zamanlanir 310x165 - Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Ekstragavanza Yaratan Barut Kontrolü Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, büyük havai fişek gösterilerinin sayısında istikrarlı …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com