D Vitamini Eksikliği Kronik Baş Ağrısı Riskini Arttırır

D Vitamini Eksikliği Kronik Baş Ağrısı Riskini Arttırır

Doğu Finlandiya Üniversitesinde yapılan yeni bir araştırmaya göre D vitamini eksikliği kronik baş ağrısını tetiklemektedir. Kuopio İskemik Kalp Hastalığı Risk Faktörü Çalışması, 1984-1989 yılları arasında 42-60 yaş arası yaklaşık 2600 erkeğin D vitamini seviyesini ve baş ağrısı oluşumunu analiz etti. Bu erkeklerin %68’inin D vitamini seviyesi genel olarak D vitamini eksikliği için eşik değeri kabul edilen 50 nmol/l ‘nin altındaydı. En az 1 haftalık sonuçlar baz alınarak 250 erkekte kronik baş ağrısı olduğu belirlendi ve bu erkeklerin D vitamini seviyesi daha düşük olduğu gözlendi.

Üzerinde çalışılan grubun sayısı D vitamini düzeylerine göre dört gruba ayrıldığında, en düşük düzeydeki grup, en yüksek düzeydeki gruba kıyasla iki kat daha fazla kronik baş ağrısı riski taşımaktadır. Haziran ayından Eylül ayına kadar olan yaz ayları dışında muayene edilen erkeklerde kronik baş ağrısı daha sık görüldü. Bunun sebebi Güneş’ten gelen UVB radyasyonu sayesinde yaz aylarında ortalama D vitamini seviyeleri daha yüksektir.

Çalışma, az miktarda D vitamini alımı vücuttaki kronik hastalık riskini arttırdığıyla bağlantılı bulguları göz önüne seriyor. Düşük D vitamini seviyeleri başta oldukça küçük çalışmalar olmasıyla birlikte bazı baş ağrısı riskiyle ilişkilendirildi.

Finlandiya ve ekvatordan uzak diğer ülkelerde yaz aylarında Güneş’ten gelen UVB radyasyonu yeterli miktarda D vitamini kaynağıdır fakat yaz sezonu dışında insanlar yemeklerden yeterli miktarda D vitamini aldıklarından emin olmalıdır.

Daha yüksek dozlarda uzun süreli kullanımın olası yan etkilerine dair henüz bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Doğu Finlandiya Üniversitesinde devam eden Finlandiya D vitamini araştırması beş yıl boyunca yüksek miktarda D vitamini dozunun denenmesiyle risk faktörleri ve hastalıklar üzerindeki etkisi test edilip bu soruna açıklık getirecek. Araştırma katılımcıları günde 40 veya 80 mikrogram D vitamini takviyesi almaktadır. Ayrıca bu araştırmada farklı hastalıklar üzerinde D vitaminin etkisi de araştırılmaktadır.

Kaynak : sciencedaily.com

194 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!