Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Okyanus Asitleşmesi Somonların Yırtıcıları Hissetmesini Engelliyor

Okyanus Asitleşmesi Somonların Yırtıcıları Hissetmesini Engelliyor

okyanus asitlesmesi somonlarin yirticilari hissetmesini engelliyor - Okyanus Asitleşmesi Somonların Yırtıcıları Hissetmesini Engelliyor

Okyanus asitleşmesi okyanusların pH’ını düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda somonların yırtıcıları hissetme kabiliyetini de düşürüyor. Bu da somonun yırtıcıdan kaçmasını engelliyor; dahası, somonlar yırtıcıdan daha az korkar hale geliyor.

Okyanusta atmosferden karbondioksit alımı artışı okyanus asitleşmesiyle sonuçlanıyor, bu da somon da dahil olmak üzere deniz canlılarındaki hissetme kabiliyetini etkiliyor. Washington Üniversitesi Çevrebilim Okulu’na göre bu durum somondaki yırtıcıyı hissetme durumunu değiştirerek somonu yırtıcı hayvana itmekte.

Önceden, somonlar yırtıcının kokusunu alarak ondan kaçınıyordu. Okyanus ortamı asidikleştikçe, somonlar koklama yetilerini kaybetti. Sonuç olarak, somonun yırtıcıyı hissetme kabiliyeti azaldı.

Araştırmacılar araştırma sonuçlarını 2017 Okyanus Asitleşmesi Sempozyumunda sergilediler. Sempozyum 22 Mayıs 2017 tarihinde Seattle’da gerçekleştirildi.

Araştırmacılardan biri, post-doktora öğrencisi Chase Williams, somonların bu kabiliyetlerinin ciddi anlamda azaldığını açıkladı. Somonlar koklama kabiliyetlerini yırtıcılarından kaçınmanın yanısıra yön bulmak ve avlarını yakalamak için de kullanıyorlar.

Aynı zamanda somonun yırtıcının arkadaşlarından birini yerken açığa çıkardığı bileşiğin kokusunu da alabildiğini, Williams sempozyum esnasında somonun doğasını açıklarken bildirdi.Normal koşullarda tehlikeden kaçabildiklerini açıkladı.

Okyanus asitleşmesinin somon kabiliyeti üzerindeki etkilerini analiz etme çalışmalarında, araştırmacılar iki tür somon kullandıklarını açıkladılar. Birincisi, coho somon, ikincisi ise sablefish, karakod adıyla da bilinen, Washington eyaletinin yerel somonu.

Kaynak : sciencetimes.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

porsche dizeli terkedip onun yerine elekrikli ve hibrit otomobillere sariliyor 310x165 - Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Dieselgate (Volkwagen emisyon skandalı) öylece unutulup gitmeyecektir. Ana odak Volkswagen üzerinde olsa da, Porsche dizel …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com