Yeni İlaç Dağıtım Yöntemleriyle Bitki Parazitleri Kontrol Edilebilecek

Yeni İlaç Dağıtım Yöntemleriyle Bitki Parazitleri Kontrol Edilebilecek

Parazit dolayısıyla gerçekleşen kırpma hatasını önlemek için, çiftçiler yüksek miktarda tarım ilacı kullanmakta. Araştırmalar nematoda (iplik kurdu) bağlı 187 milyar dolar değerinde kayıp olduğunu bildiriyor. Tarım ilaçları ise gıda mahsüllerinde  kimyasal konsantrasyonu arttırıyor. Bitki parazitleri köklerin çok altına ulaşıyor ;çünkü tarım ilaçları zayıf yayılmakta. Ayrıca su kaynaklarına ve çevrenin diğer bölümlerine de zarar veriyorlar.

Case Western Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliğindeki araştırmacılar bitki parazitleri için çözüm bulmayı denediler ve bitki virüsü (plant virus)  adında ilaç teslim teknolojisi geliştirdiler. Phys.org bitki virüsü teknolojisinin bitki parazitlerini öldürecek olan tarım ilacını dağıtacak biyolojik nanopartiküller içermekte olduğunu bildirdi. Bu tekniğin avantajı ise ekin işlemenin maliyetini ve gıda mahsüllerindeki kimyasalları azaltması. Bu virüsler sızdırmayı ve akışı azaltarak, toprak difüzyonunu geliştirerek bitki parazitlerini etkili ve güvenli bir şekilde kontrol edebiliyor.

Kahve, mısır,patates, meyve ağaçları, soya ve buğday bitki parazitlerinin beslendiği ekinler arasında. The Guardian’a göre bu parazitler köklere ve yenice büyüyen bitkilere zarar veriyorlar. Olgun bitkilerin su ve besin çekme kabiliyeti zarar görüyor, bu da verimlerini doğrudan etkiliyor.

Mantıklı görünen seçenek, tarım ilaçlarını doğrudan  bitkinin köküne vermek. Araştırmacılar bu ilaçları bitki köküne bir virüs vasıtasıyla vermeyi planladılar. Bitki virüs türevli nanopartiküller  nematisit-kristal moru adında moleküllere sahipler. Bu pozitif yüklü parçalar virüsün negatif yüklü kanalına girdiklerinde bitki parazitlerini öldüren kimyasallar üretiyorlar.

Virüs kendini bitki köküne yükleyebilir, ve her bir virüs yaklaşık olarak 1500 kristal moru  molekülü salabilir. Sıvı kültürü sırasında, bu molekül nematod Caenorhabditis  Elegans  üzerinde test edildi, ilaç virüs nanopartikülüne eklendi ve ilk önce bitki parazitini felç edip ardından öldürdü. Nematisit taşıyan partiküller yalnızca toprak yüzeyine yayılsa, solucanlar bile öldürülebilir. Bu nematisit taşıyan parçacıklar toprak yüzeyine yayıldığında bile yuvarlak solucanlar öldürülür. Araştırmacılar ayrıca bitki parazitleri üzerindeki veriliş sisteminin etkisini test etmek için bitkiler için onaylanmış kimyasal böcek ilacı kullanmayı planlıyorlar.

Kaynak : sciencetimes.com

772 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!