Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Polimer Adlarını Düzenleyen Sözleşmeler Revize Edildi

Polimer Adlarını Düzenleyen Sözleşmeler Revize Edildi

polimer adlarini duzenleyen sozlesmeler revize edildi - Polimer Adlarını Düzenleyen Sözleşmeler Revize Edildi

Tekrarlayan birimin yapısına dayanan polimer terminolojisi, tutarsızlıkları ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) tarafından yapılan bir dizi öneriye göre, paketleme ve esnek borularda kullanılan yaygın bir polimer olan polibütilen bundan sonra poli(1-etiletilen) olarak adlandırılmalı.

Önceden, sentetik polimerler genellikle monomer kaynağından sonra adlandırılırdı: polibütilen için 1-büten ya da α-bütilen gibi. Organik kimya terminolojisi geliştikçe, Iupac, 1975’de polimerlerin isimlendirilmesine ilişkin kurallar getirdi. Kuruluş, bu önerileri birkaç kez, son olarak da 2014’de revize etti. Bu da kimyagerlerin polimerlerini isimlendirmesinde tutarsızlıklara sebep oldu.

Iupac’ın yeni kurallarına göre polimer terminolojisi, monomer kaynağı yerine en küçük tekrarlayan birimin kimyasal yapısına dayanmalı. Bu aynı zamanda bir polimerin omurgasını ve bağlı bileşiklerini doğrudan isimden tespit etmeyi kolaylaştıracak. Örneğin poli(1-etiletilen), bir taraftan etil grubu bağlı etilen omurgasına sahiptir.

Yine de, bazı geleneksel isimler, örneğin poli(metilen) olarak adlandırılan polietilen, resmi ve düzenleyici metinlerde o kadar sık kullanılmaktadır ki Iupac adının yanında kabul edilecektir.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

toleransli nukleer yakit bilim insanlarindan reaktorlerin guvenligini artirmak icin yeni adim 310x165 - Toleranslı Nükleer Yakıt: Bilim İnsanlarından Reaktörlerin Güvenliğini Artırmak İçin Yeni Adım

Toleranslı Nükleer Yakıt: Bilim İnsanlarından Reaktörlerin Güvenliğini Artırmak İçin Yeni Adım

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nden (MEPhI) bilim insanları, MIR reaktöründeki radyasyonu tutmaya yönelik krom içerikli …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com