Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Polimer Adlarını Düzenleyen Sözleşmeler Revize Edildi

Polimer Adlarını Düzenleyen Sözleşmeler Revize Edildi

polimer adlarini duzenleyen sozlesmeler revize edildi - Polimer Adlarını Düzenleyen Sözleşmeler Revize Edildi

Tekrarlayan birimin yapısına dayanan polimer terminolojisi, tutarsızlıkları ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) tarafından yapılan bir dizi öneriye göre, paketleme ve esnek borularda kullanılan yaygın bir polimer olan polibütilen bundan sonra poli(1-etiletilen) olarak adlandırılmalı.

Önceden, sentetik polimerler genellikle monomer kaynağından sonra adlandırılırdı: polibütilen için 1-büten ya da α-bütilen gibi. Organik kimya terminolojisi geliştikçe, Iupac, 1975’de polimerlerin isimlendirilmesine ilişkin kurallar getirdi. Kuruluş, bu önerileri birkaç kez, son olarak da 2014’de revize etti. Bu da kimyagerlerin polimerlerini isimlendirmesinde tutarsızlıklara sebep oldu.

Iupac’ın yeni kurallarına göre polimer terminolojisi, monomer kaynağı yerine en küçük tekrarlayan birimin kimyasal yapısına dayanmalı. Bu aynı zamanda bir polimerin omurgasını ve bağlı bileşiklerini doğrudan isimden tespit etmeyi kolaylaştıracak. Örneğin poli(1-etiletilen), bir taraftan etil grubu bağlı etilen omurgasına sahiptir.

Yine de, bazı geleneksel isimler, örneğin poli(metilen) olarak adlandırılan polietilen, resmi ve düzenleyici metinlerde o kadar sık kullanılmaktadır ki Iupac adının yanında kabul edilecektir.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Deniz Işınsu Avşar - Polimer Adlarını Düzenleyen Sözleşmeler Revize Edildi

Hakkında Deniz Işınsu Avşar

6 Mayıs 1992 tarihinde Ankara'da doğdu. 2010 yılında Ankara Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı ve 1 yıl İngilizce hazırlık programını tamamladı. 2015 yazında TÜPRAŞ'ta üretim stajını tamamladı ve 2015/2016 eğitim yılında Erasmus+ programı ile bir yıl, Almanya, TH Köln Üniversitesi'nde eğitim gördü. 2017 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun oldu ve Ekim 2017'de İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

tahtanin yapisi degistirilerek super yalitim malzemesi gelistirildi 310x165 - Tahtanın Yapısı Değiştirilerek Süper Yalıtım Malzemesi Geliştirildi

Tahtanın Yapısı Değiştirilerek Süper Yalıtım Malzemesi Geliştirildi

PDF OLARAK İNDİR Maryland Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, tahtanın yapısını değiştirerek süper yalıtkan izolasyon malzemesi geliştirdi. …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com