Anasayfa / Kimya Haberleri / Eğitim Haberleri / Turp ve Patlıcan’dan Güneş Pili

Turp ve Patlıcan’dan Güneş Pili

turp patlicandan gunes pili - Turp ve Patlıcan'dan Güneş Pili

Necmettin Erbakan Üniversitesi bünyesinde yürütülen çalışmayla turp, patlıcan, vişne ve kara lahana güneş enerjisini depolayarak güneş piline dönüştürüldü.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Doğan, üniversite bünyesinde güneş ışığını elektrik akımına dönüştüren fotovoltaik panellere yönelik bir çalışma yürüttüklerini anlatarak şöyle devam etti: “Bu alandaki çalışmamızı üniversitenin farklı bölümlerinde, farklı branşlarında görev yapan 10 kişilik bir akademik ekiple sürdürdük. Güneş enerjisi panellerinde daha çok silisyum ve grafen dediğimiz maddeler kullanılarak elektrik üretiliyor ancak bunun maliyeti çok fazla. Biz yaptığımız çalışmayla silisyum ve grafen yerine sebze ve meyvelerden elde ettiğimiz boya hücreleriyle elektrik üretmeyi başardık. Dut, havuç, turp, vişne, patlıcan ve lahana gibi bitkilerin boyasını kimyasal yöntemlerle alıp fotovoltaik hücrelerde kullanıyoruz. Bunlardan yaptığımız panelle güneşten elektrik üretiyoruz.”

Düşük Maliyeetle Üretiliyor

Renkli sebze ve meyvelerden sağlanan hücrelerin fotovoltaik panelin içine yerleştirildiğini anlatan Doğan, elde edilen yarı iletken malzemenin güneş ışığını elektrik akımına dönüştürdüğünü belirtti. Doğan, boyalı yarı iletken malzemenin enerji kapasitesinin avantajı olmadığını ancak diğer yarı iletken malzemelere göre düşük maliyetle üretildiğini dile getirdi.

Kaynak : bursadabugun.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

yeni nesil yapay retinalar 310x165 - Yeni Nesil Yapay Retinalar

Yeni Nesil Yapay Retinalar

Bilim adamları, görme engelli insanlar için mevcut vücuda yerleştirilebilir görüntüleme teknolojisini önemli ölçüde geliştirebilecek dünyanın …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com