Tuval üzerine, jellerin ve jel-boya karışımlarının tutarlılığı, hacmi tutmadan yayılan tek başına boya ile büyük ölçüde farklıdır.

PARİS, FRANSA: Parlak doku ve hacim efektleri yaratırken hızlı bir şekilde boyamak için, sanatçılar yenilikçi jellerin geliştirilmesi taraftarıydı. 19. Yüzyılda  -ve bugün hala kullanılmakta olan- bu bileşiklerle birleştirilen yağlı boyaların özellikleri değişmektedir.

Şuan, Merkezi Ulusal Araştırma Laboratuvarı (CNRS), Üniversite Pierre ve Marie Curie (UPMC) ve College de France, birlikte bu karışımların ardındaki kimyasal sırları öğrendi. Asetat formundaki kurşun , jel oluşumu için gereklidir.

Bulgular, Angewandte Chemie International Edition dergisinde yayınlanmaktadır.

Yağlı boya geleneksel olarak, keten tohumu, ceviz veya haşhaş tohumu yağı ile birlikte pigmentlerin öğütülmesi ile elde edildi. Bu şekilde hazırlandığında yağlı boya çok uzun kuruma sürelerine sahiptir. Bir rengin tamamlanması, birkaç kat renk uygulanacaksa aylarca hatta yıllarca sürer. 19. yüzyılda J M W Turner gibi sanatçılar, kuruma süresini kısaltan ve yeni özelliklerin yaratıcı kullanımı yoluyla ışığın ve hareketin boyutlarını eklemelerine izin veren bir yağlı boya resiminde yenilikler sundular.

Kimyagerler tarafından desteklenerek, gereksinimlerini karşılayan yeni formülasyonlar elde etmek için malzemeleri birleştirdiler: kurşun içeren yağlı reçine jelleri, çoğunlukla kurşun asetat, sulu solüsyon veya katı formda. İngiliz ressamları tarafından kullanıldığı gibi bu “tutsaklar”, tartışmasız ses ve doku efektleri ile bir araya getirmek için sadece birkaç gün içinde bir boyayı daha hızlı tamamlamayı mümkün kıldı.

Bu materyallerin formlarını nasıl üstesinden geldiği gibi soruların yanıtlanması, boya ile nasıl bağlanırlar? Yaşları nasıldı? Ve dolayısıyla koruma için uygun tavsiyelerde bulunmak, bu jellerin yapısal, kimyasal ve diğer özelliklerinin anlaşılmasını gerektirir.

19. yüzyılın orijinal boya formüllerini yeniden yapılandırdıktan sonra, araştırmacılar jelleri çoğaltmayı ve reolojik özelliklerini incelemeyi başardılar. Akış ve deformasyon davranışı. Minimum miktarda jellerin pigmentlere eklenmesi boya özelliklerini değiştirmek için yeterlidir, bu da geleneksel yağlıboya kıyasla daha elastik özelliklere neden olur. Bunlar iyi niyetli boya araçlarıdır! (Doku ve parlaklık gibi belirli özellikleri değiştirmek için yağlıboya eklenen maddeler). Dahası, yağ jel oluşturmak için gerekli değildir. Mastik reçine ve kurşun asetat hepsine ihtiyaç duymaktadır.

Araştırmacılar, birden fazla ölçekte jelleri keşfetmek için nükleer manyetik rezonans (NMR), elektronik spin rezonansı (ESR) ve Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) gibi çeşitli spektroskopik teknikleri birleştirdi. Hibrid organik-inorganik jel sisteminin moleküler etkileşimlerini ve jelleşme mekanizmalarını tanımlamayı başardılar.

Ekip yağların kurutulması ve eskimesinin ardındaki süreçleri ortaya çıkardı. Kurşunun, jel oluşumunu açıklayan bu süreçleri hızlandırdığı biliniyor. Bu bulgular, kurşunun sadece jelleşme sürecini katalize etmediğini, ancak ortamın yapısına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Kasım ayında başlayan tez araştırmalarının bulgularının, bu melez jellerin kimyasını ortaya çıkarması bekleniyor. Zor olan yanı, kurşunun reçine ile nasıl bağlandığını, bu karışımların muhafaza koşullarını ve bozulduklarını belirlemektir.

Kaynak : worldofchemicals.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.