Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yakıt Hücreleri için Ucuz ve Güvenli Elektrokatalizörler

Yakıt Hücreleri için Ucuz ve Güvenli Elektrokatalizörler

yakit hucreleri icin ucuz ve guvenli elektrokatalizorler - Yakıt Hücreleri için Ucuz ve Güvenli Elektrokatalizörler

Surrey Üniversitesi’nden bilim adamları, düşük maliyetli, çevre dostu enerji üretiminin yolunu açabilecek yakıt hücreleri için metal olmayan elektrokatalizörler üretti.

Journal of Power Sources’de yayınlanan bir çalışmada, Surrey’den ekip, anyon değişimli membran yakıt hücreleri için düşük maliyetli karbon bazlı elektrokatalizörler oluşturmak için Londra’daki Queen Mary Üniversitesinden  meslektaşları ile çalıştı. Katalizör, yakıt hücrelerinden  santimetre kare başına (mW cm-2) 703 watt’lık bir güç yoğunluğu performansı elde edildi. – Bu sonuç bu alandaki önceki çalışmalardan sadece 50 mW cm-2 bir performans ile karşılaştırıldı.

Katalizörler, Halloysite denilen ucuz bir kil materyali, şablon olarak üre, azot kaynağı olarak üre ve furfural (yulaf, buğday kepeği veya talaşdan üretilebilen bir organik kimyasal) karbon kaynağı olarak kullanıldı. Daha sonra bu ince siyah bir toz haline getirildi ve azot katkılı karbon elektrokatalizör olarak kullanıldı.

Proje, Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi’nin SUPERGEN Hidrojen ve Yakıt Hücresi Merkezi tarafından desteklendi.

Yakıt hücreleri şu anda nakliye ve sabit uygulamalarda elektrik üretimi için düşük karbonlu enerji teknolojisi olarak kullanılmaktadır, ancak değerli metal bazlı katalizörlerin, özellikle de platin’in kullanılması, teknolojiyi pahalı ve daha az sürdürülebilir kılmaktadır.

Surrey Üniversitesi’nde Kıdemli Öğretim Görevlisi Dr Qiong Cai, “Metal olmayan elektrokatalizörlerin sonuçlarına çok sevindik. Bu, düşük karbonlu malzemeyle nelerin mümkün olacağını gösteriyor.

Bunu yalnızca malzeme sentezinde tavsiyeler veren Prof Dr Magdalena Titirici (Sürdürülebilir Malzeme Kimyası Profesörü) ve yüksek performanslı anyonu sağlayan Profesör John Varcoe’nin ekibi (Surrey Üniversitesi’nde Malzeme Kimyası Profesörü) ile işbirliği yaparak, membranlar ve iyonomerleri ve anyon değiştirme membranı yakıt pillerinde bu malzemelerin testini destekledi.

‘Ekip olarak daha fazla iş yapılması gerektiğine inanıyoruz ancak çalışmalarımız, düşük maliyetli katalizörlerin yakıt hücrelerinde yüksek performanslar gösterebileceğini ve iklim değişikliğinin gezegenimiz üzerindeki etkisinin azaltılmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.”

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Muhammet Sarıbel 150x150 - Yakıt Hücreleri için Ucuz ve Güvenli Elektrokatalizörler

Hakkında Muhammet Sarıbel

1991 yılında Ankara’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra 2010 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandı.Lisans 2.sınıftan itibaren bölüm laboratuvarlarında gönüllü olarak çalıştı. 4 senelik eğitimi esnasında sanayi ve Tübitak destekli projeler içerisinde yer aldı ve katıldığı yarışmalarda dereceler ve ödüller aldı. 2015 yılında ise Selçuk Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisans eğitimine başladı ve Tübitak ve BAP destekli projelerde görevler aldı. 2017 yılında ise aynı bölümde Doktora eğitimini almaya hak kazandı. Yayınlanmış 1 makalesi bulunmaktadır. Çalışma alanları:fotokataliz, polimer, nanokompozit, elektrokimyasal kaplamalar, atıksu arıtım teknolojileri, yakıt hücreleri

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

ahsap ve tekstil urunleri cay boyasiyla renklenecek 310x165 - Ahşap ve Tekstil Ürünleri Çay Boyasıyla Renklenecek

Ahşap ve Tekstil Ürünleri Çay Boyasıyla Renklenecek

PDF OLARAK İNDİR AKÜ Afyonkarahisar Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Atılgan, 5 yıldır üzerinde çalıştığı …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com