Yeni Mıknatıs Tabanlı İlaç Dağıtım Sistemi Kanser Tedavisi için Umut Vaat Ediyor | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yeni Mıknatıs Tabanlı İlaç Dağıtım Sistemi Kanser Tedavisi için Umut Vaat Ediyor

Yeni Mıknatıs Tabanlı İlaç Dağıtım Sistemi Kanser Tedavisi için Umut Vaat Ediyor

yeni miknatis tabanli ilac dagitim sistemi kanser tedavisi icin umut vaat ediyor - Yeni Mıknatıs Tabanlı İlaç Dağıtım Sistemi Kanser Tedavisi için Umut Vaat Ediyor

Georgia Üniversitesi’nde bir araştırma takımı, kemoterapinin toksik yan etkilerini önemli ölçüde azaltan tedavi şekli olan manyetik gücü kullanarak kanserli dokulara doğrudan müdahalesiz ilaç verme metodunu geliştirdi.

Çalışmanın lideri, Aile ve Tüketici Bilimleri UGA Koleji’ndeki Nanoyapılı Malzeme Laboratuarı’ndan mezun bir öğrenci olan Andrey Zakharchenko “ Anti kanser ilaçlarını tam olarak ihtiyacı olan bölgeye gönderebildiğimizi ve kanser hücrelerini öldürebildiğini gösterdik.” diyerek açıklamada bulundu.

New York’taki UGA ve Clarkson Üniversitesi’nden araştırmacılar ilk önce ilaç taşıyıcı gibi davranan birisi ilaçları taşıyan substrat tabanı ve diğerleri enzim yüklenmiş çok ince nanopartiküller oluşturdular.

Kısmen güçsüz manyetik alanın uygulanmasına göre iki nanopartikül birleşerek belli bir bölgedeki ilacı serbest bırakan bir reaksiyona zorlar.

Etkileşimin zamanlamasını kontrol ederek, araştırmacılar kesin bir yere ilacın ulaşmasını sağlayabilir böylece saç dökülmesiya da kalp toksisitesi gibi kemoterapinin yan etkileri önlenebilir.

Zakharchenko, araştırmacıların laboratuarda kemoterapi ilaçları ve kanser hücrelerini kullarak çalışmayı kanıtladıklarını ve bir sonraki adamın hayvan modeli geliştirmek olduğunu açıkladı.

Tekstil, Ticaret ve İç Bölümlerin FACS Departmanı içindeki Georgia Power Fiber ve Polimer Bilimleri Profesörü ve Franklin Sanat ve Bilim Üniversitesi Kimya Bölümü’nde bulunan Sergiy Minko ise reaksiyona sebep olan statik manyetik alanın kullanımın önemli olduğunu çünkü vücudu tehdit etmediğinin ortaya çıktığını açıkladı.

Önceki çalışmalarda ilaçları göndermek için titreşimli manyetik alanlar kullanılmıştır fakat uygulamanın sebep olduğu ısı hastanın sağlıklı hücrelerine zarar verebilir.

Makale, Nature Catalysis dergisinin Ocak sayısında yer alıyor ve Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen UGA ve Clarkson Üniversitesi arasında üç yıllık bir araştırma işbirliğinin sonucudur.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Buse Çakmak - Yeni Mıknatıs Tabanlı İlaç Dağıtım Sistemi Kanser Tedavisi için Umut Vaat Ediyor

Hakkında Buse Çakmak

2 Temmuz 1997 Bursa doğumluyum. Lise ögrenimimi Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi'nde 2015 yılında tamamladım. Aynı yıl Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım. Şuan 3.sınıf ögrencisiyim. Savunma Sanayi, petrol, kauçuk ve genetiğe ilgi duyuyorum. Meraklı ve araştırmayı seven bir bireyim. Kitap okumak, satranç oynamak, tenis oynamak ve karete hobilerimden bir kaçıdır. TEMA, LÖSEV ve Kızılay gönüllüsüyüm. Şuan da Inovatif Kimya Dergisi'nde ilgi duyduğum alanlarda haber çevirileri yapmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaslanmanin etkileri geri alinabildi 310x165 - Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Bilim adamları laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalar neticesinde büyümüş insan hücrelerinde yaşlanmanın etkilerini geri almayı başardılar. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com