COVID-19 Semptomlar Görülmeden Önceki Bir ila İki Gün En Bulaşıcı Halde Olabilir

COVID-19 Semptomlar Görülmeden Önceki Bir ila İki Gün En Bulaşıcı Halde OlabilirBir çalışma; virüsün, 10 tane COVID-19’lu hastanın 4 tanesinden daha fazlasına hasta olduğu tespit edilmemiş kişiler tarafından yayıldığını ileri sürüyor.

COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2, enfeksiyonun başladığında, insanlar virüse sahip olduklarını bile bilmeden önce en bulaşıcı halde bulunuyor. Burada COVID-19 hastasından virüs (sarı) ölmekte olan hücreye (mavi) bulaşmakta olduğu gösterilmiştir.

Yeni araştırmalar, korona virüs enfeksiyonlu insanların virüsün etkilerini hissetmeye başlamadan bir ila iki gün önce virüsün en bulaşıcı halde olduğunu söylüyor.

Dahası, bir kişinin korona virüsüne diğerinden bulaştığı çiftler göz önüne alındığında, bilim adamları COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 44’ünün semptomlar ortaya çıkmadan önce kişiden kişiye yayılabileceğini tahmin ediyorlar. Araştırmacılar, 15 Nisan’da Nature Medicine’da ileri sürdükleri sonuçta; COVID-19’lu kişilerin temaslarını takip etme çabalarının bir kişinin semptomları başlamadan bir kaç gün önce karşılaştığı insanları içermesi gerektiğini belirtiyor.

Araştırmacılar 21 Ocak’tan 14 Şubat’a kadar Çin’de Guangzhou Sekizinci Halk Hastanesine kabul edilen 94 korona virüs hastasının burunlarını temizlediler. Araştırma ekibi; semptomların başlangıcından sonra virüsün genetik materyalinin miktarı hızlıca pik yaptığını, 21 gün sonunda azaldığını buldu. Bu sonuçlar; bağışıklık sisteminin semptomları üretmek ve virüsleri öldürmek için devreye girmeden önce enfeksiyonun başladığında virüs üretiminin en güçlü zamanı olduğunu göstermektedir.

77 virüslü enfekte çift, virüsün insanlarda ne zaman en bulaşıcı hale geldiklerini hesaplanması için araştırmacılara izin verdi. Araştırmacı ekibi; bulaşıcılığın semptomlar başlamadan 2.3 gün önce başladığını ve semptomlar başlamadan 0.7 gün önce bulaşıcılığın pik yaptığını tahmin ediyor.

Bu çalışma bulaşıcı virüsün; hastalığın ilk haftasında ve semptomlar başlamadan önce üretildiğini tespit etti. Çalışmada bulunan bir kişi ise asemptotikti yani hiçbir zaman semptom gelişmedi fakat bulaşıcı virüsü hala üretti.

Yeni çalışmanın yazarı; vakaların %30’undan fazlası, presemptotik ya da asemptotik bulaşmadan kaynaklanıyorsa, temasın takip edilmesi ve vakaların izole edilmesi;  daha fazla  salgının durdurulmasında tek başına başarılı olmayabileceğini ifade etti. Bu durumda virüs yayılımını bünyesinde barındıran temasların %90’nından daha fazlasının saptanması gerekmektedir. Araştırmacılar; COVID-19 tedavilerinin veya aşısının yokluğunda pandemiyi kontrol etmek için muhtemelen herkes için artan el yıkama ve sürekli sosyal uzaklığa ihtiyaç duyulacağını söylüyor.

Kaynak : sciencenews.org

248 Kez Okundu

Buse Çakmak

Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Meraklı, sorgulamayı araştırmayı seven, öğrenmeye istekli bir bireydir. Güncel gelişmeleri takip edebilmek, okuyup öğrendikleri ile kendisini geliştirebilmek için; İnovatif Kimya Dergisi Haber Çeviri Ekibi'ne katılmıştır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!