2,5 Nanometre Boyutunda Transistör Üretildi

2,5 Nanometre Boyutunda Transistör Üretildi

Araştırmacılar, transistör boyutlarını daha da küçültmeyi başardılar.

MIT ve Colorado Üniversitesi araştırmacıları bir araya gelerek 2,5 nanometre boyutunda 3 boyutlu transistör ürettiler. Bu boyuttaki transistörlerin gelecekte üretilecek işlemciler ve diğer yongalarda kullanılabileceği düşünülüyor.

Transistör, atom seviyesinde termal yontma yöntemiyle üretildi. Bu yöntemin günümüzdeki işlemcilere uygulanan yöntemden çok da farklı olmadığı belirtilirken, gelecekte büyük hacimli üretimin de mümkün olacağı söyleniyor.

2,5 Nanometre Boyutunda Transistör Üretildi

Yapılan denemelerde silikon yerine indiyum galyum arsenit malzemesi kullanıldı. Bu malzeme hidrojen fluoride batırıldı. Sonrasında bir çözücü ile yüzlerce kez aşındırılarak atomların doğru bir dizilime getirilmesi sağlandı. Böylece katman katman transistör oluşturuldu.

Her bir aşındırma işleminde 0,02 nanometrelik malzemenin çıkarıldığı söyleniyor. Bu da transistörlerin çok isabetli bir şekilde üretilmesine imkan sağlıyor. Bu boyutlarda halen üretilebilmiş olan en küçük transistörün bu olduğu ifade ediliyor.

Kaynak : technopat.net

Okumanızı Öneriyoruz

Trinseo ve Fernholz Yenilenebilir Polistiren Gıda Ambalajlamasına Öncülük Ediyor

Trinseo ve Alman plastik üreticisi Fernholz, gıda paketlemede kullanmak üzere tüketici sonrası geri dönüştürülmüş polistirenin …