45 Metreden Düşüp Kırılmayan Nesnelerin Sırrı!

45 Metreden Düşüp Kırılmayan Nesnelerin Sırrı!

İnternette bir video geziniyor;

Görünürde parçalanamayan bir karpuz. Bir kuleden düşmesine ve bir balta ile vurulmasına rağmen karpuza özgü olmayan bu dayanıklılık ve sağlamlık, süper dayanıklı bir koruyucu polimer olan LINE-X kaplamasından kaynaklanıyor.

LINE-X, son derece sağlam kamyon yatakları yapma konusunda çok bilinir, ancak bu polimerik kaplama, araç parçaları ve yumuşak meyvelerden çok daha fazlasını koruyabilir.

45 Metreden Düşüp Kırılmayan Nesnelerin Sırrı!

Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı ve ABD Kara Kuvvetleri Mühendisleri Birliği tarafından 2016’da yürütülen testler, LINE-X korumalı binaların 500 kg patlayıcıya kadar dayanabildiğini gösterdi. Pentagon’un iç duvarları, teröristlerin veya diğer tehditlerin saldırılarına dayanması için çoktan bu madde ile kaplanmış durumda. Ancak, geleceğin sivil yapıları muhtemelen bunu kasırga veya deprem gibi doğal felaketler ile mücadelede kullanabilir.

Bazıları, süper polimerlerin çevreyi kirletecek kanserojen ve toksinler içerebileceği yönündeki endişelerini dile getirdi ancak bu iddialar hala tartışmalı. Eğer, şirketin iddia ettiği gibi LINE-X tamamen zararsız ise, belki bir gün sağlık sektöründe kullanılabilir. Kim kırdığının yerine süper güçlü ve esnek bir kemik sahibi olmak istemez ki?

Kaynak : futurism.com

267 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!