Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / A.B.D Çocuk Ürünlerinde 5 Ftalatı Kısıtlamak Üzere

A.B.D Çocuk Ürünlerinde 5 Ftalatı Kısıtlamak Üzere

a b d cocuk urunlerinde 5 ftalati kisitlamak uzere - A.B.D Çocuk Ürünlerinde 5 Ftalatı Kısıtlamak Üzere

Kimya Endüstrisi DINP’yi (Diisononil ftalat) sınırlandırdığı için ajansı eleştiriyor.

A.B.D Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu(CPSC), bu ayın başlarında beş ftalatın diş kaşıyıcıları ve emzik gibi eşyalarda ve oyuncaklarda kullanımını yasaklamayı karar aldı. CPSC, 3-2 bir oyla erkek üreme gelişimi için zararlı olan kimyasalları belirledi ve beş plastifiyanın oyuncaklarda ve bazı çocuk bakım ürünlerinde  % 0.1’den fazlasının kısıtlanmasını kararlaştırdı. Bu maddeler; di-n-heksil ftalat, di-n-pentil ftalat, disikloheksil ftalat, diisobutil ftalat ve diisononil ftalat (DINP). Tüketici grupları, altı aya kadar yürürlüğe girmesi beklenen kısıtlamayı alkışladılar.

Kimyasal üreticilerinin bir derneği olan, Amerikan Kimya Konseyi(ACC), CPSC’nin söz konusu maddelerden birini eleştirdi. Grup “ DINP’nin yasaklanmasına yönelik bu oy keyfi ve kaprisli ve CPSC’nin geçerli bilimsel standartlara dayanarak hareket etmekle ilgilenmediğini kanıtladı.” dedi.

ACC, DINP’yi dünyadaki en kapsamlı incelenen bileşiklerden biri olarak adlandırmak, insan sağlığına uluslararası bilimsel paneller tarafından yapılan incelemelerin defalarca tekrarlandığını ve “Ticari ve tüketici ürünlerinde kullanılmakta olan DINP’nin, tipik maruz kalma düzeylerinde insan sağlığı için bir risk oluşturmadığı” sonucuna vardığını söyledi.

Kaynak : acs.org

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

laboratuvarda yapilan yapay yapraklari dogaya tasimak 310x165 - Laboratuvarda Yapılan Yapay Yaprakları Doğaya Taşımak!

Laboratuvarda Yapılan Yapay Yaprakları Doğaya Taşımak!

Fotoğraf: Yapay, biyo-ilhamlı bir yaprak. Karbondioksit (kırmızı ve siyah toplar) yaprağın tabanından su (beyaz ve …

Bir cevap yazın