Kimya Haftası 2018

Kimya Haftası 2018

Coventry Üniversitesi personeli ve elçileri, Royal Society of Chemistry gönüllüleri ile birlikte, 23 ve 24 Kasım 2018 tarihleri ​​arasında Kimya Haftası için eğlenceli ve etkileşimli bir kimya etkinliği gerçekleştirdiler.

Etkinlik, şehir merkezindeki Coventry FabLab’da gerçekleşti. Atölyelerin arkasındaki fikir, topluluğa ücretsiz aile bilimi etkinlikleri yoluyla kimyaya girme fırsatı vermekti. Etkinlik, 7-11 yaş arası çocukların günlük yaşamla ilgili uygulamalı etkinlikler yapmalarına izin verir. Sharon Williams :Amacımız, genç nesli ve ailelerini günlük yaşamda kimyanın alaka düzeyine bağlamak ve kimyagerlerin toplumdaki görünürlüğünü ve kimya öğrencileri ve RSC yerel bölüm üyeleriyle olan etkileşimlerini arttırmaktı. Ayrıca, halkın kimyayı tartışmadaki güvenini arttırmayı ve günlük yaşamımıza kimyanın dahil olduğunu takdir etmelerindeki engelleri kaldırmayı hedefliyoruz.

Her seans bir saat sürer  ve  1saat boyunca iki veya üç etkinlik gerçekleşir. Patates Pili bi.Öğrenciler bir patates pili oluşturma ve arkasındaki kimyayı anlama şansına sahip olurlar. Paranın en parlak LED ışıklarını vereceğini bulmak için kendi deneylerini geliştirirler. Her bir patatesin voltunu ölçmek için voltmetreler kullandılar. Bir öğrenci Noel ağacını patates pili ileyakma fikrinden bahsetti! Kabarcıklı Demleme ile oğrenciler, bazı reaksiyonların gaz ürettiğini göstermeyi amaçlayan bir deneyde, kendi kabarcıklı biralarını yaratıp balonlarla eğlenceli süslemeler yapmayı başardılar. Bu deneyde kabartma tozu ve sirke karıştırılmış ve balonlarda CO2 kullanılmıs. Öğrenciler molekülleri ve aralarındaki reaksiyonu göstermek için MolyMod’u kullandılar. UV boncuklar Öğrenciler isimlerini hecelemek için UV ye duyarlı boncuklar ve harf boncukları ile kendi bilezik boncuklarını hazırladılar. Öğrenciler, karanlıkta parlayan boncukları görmekten ve yaz aylarında kullanılan güneş kreminin önemini anlamak için çok heyecanlandılar. İki gün süren etkinliğe 150’den fazla çocuk ve aileleri katıldı ve geri bildirimler çok olumluydu. Daha fazla öğrenci kimyayı olumlu olarak görüyor ve gelecekte kimya okumayı düşünüyord. Coventry Üniversitesi’nden ve gelen ve yardım eden RSC West Midlands ve Birmingham bölümündeki tüm elçilerimize ve gönüllülerine  teşekkürler.Ocak ortası için bir başka etkinlik daha planlanmıştı ve geleceğin ve ailelerinin daha coşkulu öğrencilerii dört gözle beklediği doğrudur.

Kaynak : rsc.org

514 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!