ABD’deki Adli Kimyagerin Sorumlu Olduğu Uyuşturucu Testlerinde Usulsüzlük Yaptığı Tespit Edildi

ABD’deki Adli Kimyagerin Sorumlu Olduğu Uyuşturucu Testlerinde Usulsüzlük Yaptığı Tespit Edildi

ABD’li bir adli kimyagerin suiistimali, 8000 ceza davasını etkileyebilir.

Adli bilimler suç laboratuvarındaki yüksek seviyedeki görevi kötüye kullanma vakası ABD’de dalgalanmalara neden oluyor. 2005’den 2015 yılına kadar New Jersey Eyalet Polis uyuşturucu test biriminde çalışan bir laboratuvar teknisyeni olan Kamalkant Shah’ın uyuşturucuları test etmeden istenilen sonuçları verdiği gözlemlendi.Bu gözlemin yapılmasıyla eyaletteki yaklaşık 8000 ceza davasını sonuçlarına karşı kuşkular başladı.

Shah’ın şüpheli davranışı 2015 yılının Aralık ayında fark edildi.Şüphelenilen esrar örneğini normal standart süreden daha kıt bir sürede kapsamlı bir analiz yapmadan sonuçları kaydederken gözlemlendi. Shah laboratuvar çalışmalarından çıkarıldı ve ocak ayında maaşı askıya alındı.

New Jersey Başsavcılığı’na göre Shah’ın yanlış bir şekilde testi gerçekleştirdiği görülen tek örnek buydu. Ancak başsavcılık, Shah’ın 10 yıldır laboratuarda çalıştığını ve imzasının olduğu her çalışmayı tespit ettikleri konusunda  savunma avukatlarını uyaracaklarını açıkladı.

1989’da Eyalet Polisi tarafından istihdam edilmiş ve suç laboratuvarına katılmadan önce At Çalışmaları Laboratuvarı’nda çalışan Shah, Şubat ayında emekliye ayrılmıştır.Henüz hiçbir suçlama ile karşı karşıya kalmadı.

Passaic İlçe Milletvekili Yardımcısı Judy Fallon, 26 Şubat’ta kamuoyuna yazılan mektupta,bu olayın New Jersey’deki ceza davaları üzerinde nasıl etkili olduğunun belirsizliğini koruduğunu açıkladı. Özellikle de uyuşturucu numunelerinin tahrip edilmiş olabileceği kanısında olduklarını ve savcılığın bu davaları ele alacak bir politika veya protokol oluşturmadığını belirtti.

Oklahoma’daki hukuk firması Ward, Lee ve Coats’taki ABD ceza savunma avukatı Josh Lee, Shah’ın kanıt sağladığı davalarda tekrar test edilebilecek ilaç örneklerinin olup olmamasına bakılmaksızın,bir kerelik de olsa ‘Kuru Laboratuvar’’ diye adlandırılan matematik ve fiziğin kullandıldığı bir yöntem kullanmış olsa bile laboratuvarda gerçekleştirdiği tüm testleri sorguluyorlar.

‘’Bu dava ‘Kuru Laboratuvar’ teknikleri olarak adlandırılan bir yöntem ile sonuçların analiz edilmeden el ile yazılmasına bir örnektir.Bu kesinlikle bilimsel bir sahtekarlıktır’’ dedi Josh Lee.Ek kanıt yokluğunda başka bir seçeneklerinin olmadığını belirtti. Bununla birlikte, Lee bir polis biriminin şüphelenilen uyuşturucu örneğinden bir kısmını analiz için Shah’a gönderdikten sonra kanıt dolabında tutttuğu vakalarda, tekrar test edilmesinin uygun olabileceğini önermektedir.

”Bu son dava, son yıllarda ortaya çıkan ABD adli bilimler dolandırıcılığı olaylarının buzdağının sadece görünen kısmı olduğuna dair daha fazla kanıt sunuyor.’’dedi Josh Lee.Son yıllarda adli bilimler suç laboratuvarlarında ciddi suistimal vakaları olmuş, birçoğu kimyagerlerin tutuklanmasına neden olmuş ve binlerce davanın tekrar başlamasına neden olabilmiştir.

Haksız yere mahkum olup dışlanan kişilere kendini adayan ve kar amacı gütmeyen yasal bir grup olan ‘Masumiyet Projesi’ neyin yanlış gittiğini ve bu haksız mahkumiyetlerin tekrarlanmasının nasıl önleneceğini belirlemek için  Shah davasının temel nedenlerde dahil olmak üzere bağımsız bir incelemesini öneriyor.

Kaynak:chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Antimikrobiyal Direnç

  Antimikrobiyal ilaçların kötüye kullanımının sağlık hizmetlerine yönelik tehdidi hala ortadan kalkamadı. Bakteriyolog Alexander Fleming, 1945 …