Acil Durum Planlarını Revize Etmeye Çağrılan Kimya Firmaları

Acil Durum Planlarını Revize Etmeye Çağrılan Kimya Firmaları

ABD Kimyasal Güvenlik Dairesi, Harvey Kasırgası’nın neden olduğu Arkema felaketinin diğer firmalara uyarıda bulunması gerektiğini söylüyor.

Harvey Kasırgası sonrasında Arkema’nın Teksas Crosby Yerleşkesi’ndeki organik peroksit fabrikasında meydana gelen patlamadan sonra iki aydan daha uzun süren soruşturmada ABD Kimyasal Güvenlik Kurumu (CSB), Amerika’daki kimya şirketlerini acil durum hazırlıklarını ve operasyon planlarının sürekliliğini değerlendirerek tehdit ve risk değerlendirmelerini yeniden hazırlamalarına çağırıyor.

Harvey’den gelen büyük sel baskınları nedeniyle Crosby Yerleşkesi’nde depolanan organik peroksitler kritik soğutmalarını kaybederek Arkema Tesisi’nde yangına neden oldu.

CSB Başkanı Vanessa Allen Sutherland 15 Kasımda düzenlediği basın toplantısında “Bu tip fırtınalar bu sıklık ve yoğunlukta devam ederse kimya firmaları en kötü senaryoların olasılığını tahmin edip etmediklerinden emin olmalıdırlar” dedi.

Uzmanların öngördüğü gibi, iklim değişikliğinin aşırı ve yoğun hava olaylarına neden olması durumunda kimya firmalarının acil durum planlaması ve cevap verebilmelerine daha fazla odaklanmalarının gerektiğini vurguladı.

CSB soruşturması sürmekte olduğundan ajansın bugüne kadarki bulgularıyla ilgili basın konferansında çok az ayrıntı açıklandı. Bununla birlikte davanın yönetim kurulu baş araştırmacısı olan Mark Wingard Arkema’nın rakımının jeneratörlerin taşkınlardan korunması için “bu olayı önlemeye yardımcı olmak için” yetersiz kalmış olduğunu söyledi. Arkema’nın CSB ve soruşturmayla ilgili “son derece işbirlik içinde” olduklarını da belirtti.

CSB, kasırga sezonunun başlangıcı olan Haziran ayına kadar raporunu sonuçlandırmayı ve yayınlamayı planlıyor.

Kaynak : chemistryworld.com

527 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!