Vücudun Yağ Metabolizması Kendisini Şekerin Zararlı Etkilerine Karşı Korur

Vücudun Yağ Metabolizması Kendisini Şekerin Zararlı Etkilerine Karşı Korur

Aarhus Üniversitesi’nden araştırmacılar, vücudun yağ metabolizmasının şekerin zararlı etkilerine karşı nasıl koruma sağladığını ortaya koyan bir metabolit keşfetti. Bu,düşük bir karbonhidrat diyeti ile sağlıklı yaşlanma arasındaki kimyasal bağlantıyı da açıklayabilir.

Araştırmacılar, hücrelerdeki yağ metabolizmasının, kan şekerinden gelen zararlı maddelerin detoksifikasyonu ile eş zamanlı olarak gerçekleştiğini keşfetti bu da diyabet, Alzheimer ve kanser gibi yaşa bağlı hastalıklara yol açabilen hasarı önleyebilir. Araştırma, daha önce farkında olmadığımız bir detoksifikasyon sistemine sahip olduğumuzu gösterir.

Birkaç yıldır, tıp araştırmacıları, doktorlar ve diyetisyenler düşük bir karbonhidrat diyetinin ve bol yağın çeşitli yaşam tarzı ve yaşla ilişkili hastalıkları önleyebileceğini ve böylece sağlıklı yaşlanmayı desteklediğini biliyorlar. Ancak dünyanın dört bir yanından gelen araştırmacılar bu durumun nedenini açıklayamadılar. Enerji metabolizmasının ve onun kimyasal ara ürünlerinin (metabolitleri) merkezi bir rol oynadığından oldukça eminlerdi.

Aarhus Üniversitesi’nden disiplinlerarası bir araştırmacı ekibi şimdi bulmacanın sadece önemli bir parçasını-metabolizmamız olan bulmacanın şimdiye kadar bilimden çok daha farklı olduğuna işaret eden bir parça- buluyor. Araştırma grubunun makalesinin Hücre Kimyası Biyolojisi dergisinin kapağı olmasının neden de budur.

Araştırmacılar,genel düzeyde hücrelerdeki yağ metabolizmasının kan şekerindeki zararlı maddelerin detoksifikasyonu ile eş zamanlı olarak gerçekleştiğini keşfetti; bu da diyabet,Alzheimer ve kanser gibi yaşa bağlı hastalıklara yol açabilen hasarı önleyebilir. Bu, daha önce farkında olmadığımız bir detoksifikasyon sistemine sahip olduğumuzu gösterir.

Beklenmedik Kimya

Detoksifikasyon beklenmedik bir kimyasal işlemde gerçekleşir; beklenmedik çünkü bilimin şimdiye kadar metabolizmanın ve şekeri parçalamasının anlaşılmasına odaklanmış  enzimlerin katılımı olmadan gerçekleşir.

Yeni keşfedilen işlem, vücudun yağ metabolizmasından kaynaklanan,keton asetoasetat, vücudun şeker metabolizmasından kaynaklanan,metilglioksal, başka bir metabolit türünü yakalayan ve inhibe eden bir tür metabolit içerir.

İşlem önemlidir çünkü metilglioksal reaktif bir metabolittir, yani hücreler için toksiktir. Yukarıda adı geçen yaşla ilgili hastalıklarda önemli bir rol oynamaktadır. Bu tedavi edilmemiş diyabetiklerin kanında şekerler ve metilglioksal konsantrasyonlarının arttığı anlamına gelir. Ayrıca, artan miktarda keton maddeleri vardır.

Kimyasal açıdan, iki metabolit arasındaki süreçte olan şey, metilglioksalın zararlı etkilerine sahip olmayan üçüncü bir metabolitin(3-HHD) ortaya çıkmasıdır. Danimarka araştırma ekibi, ketozis verilmesi gereken durum olarak bilinen insülin eksikliğinde ve/veya bir gece önceden beri aç olan insanların kanında ilk kez 3-HHD bulanlardır .

Muazzam Kompleks

Yukarıda önerildiği gibi, bu çalışma canlıların metabolik süreçlerinin yeni yönlerini ortaya çıkarmak için yardımcı olmaktadır.

“Kısmen fareler ve maymunlar kullanarak yapılan hayvan deneylerine dayanan önceki araştırmalar, daha az şeker ve daha fazla yağ içeren bir diyetin şeker hastalığı, Alzheimer ve kanser gibi hastalıklara karşı korunduğunu gösteriyor. Aynı zamanda metilglioksalın yaşla ilişkili hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Yağı yaktığımızda metilglioksalın alternatif bir kimyasal detoksifikasyonunu gösteren yeni bir metabolit bulduk. Ketonlar kendi başlarına zararlı şeker metabolitleri olan metilglioksal’a yol açabildiğinden şaşırtıcı bir keşiftir.Bu açıklama, oluşum ve detoksifikasyon arasında hassas bir denge olabilir. Her durumda, bu, biyolojik sistemlerin çok karmaşık olduğunu gösteriyor, “dedi Aarhus Üniversitesi Adli Tıp Bölümü’nde kimya biyolojisi profesörü olan ve araştırma ortaklığında önde gelen güçlerden biri olan Mogens Johannsen.

Araştırmanın ancak Kimya Bölümü, Klinik Tıp Bölümü ve Aarhus Üniversitesi Adli Tıp Bölümü’ndeki bireysel araştırma grupları arasındaki yakın işbirliğinden dolayı yapılabileceğini vurguluyor.

“Kimya laboratuvarından bir tepki almak benzersiz bir durum ve nihayetinde yaşayan insanlarda gerçekleştiğini ispatlamak için kullanılabilir ve canlı biyolojik işlemlerde potansiyel olarak rol oynayabilir” diye ekledi.

Kimya Laboratuvarından Yaşayan İnsanlara

Mogens Johannsen, biyolojik yaşlanmada ketonların ve reaktif metabolitlerin rolü konusunda araştırmanın değerinden şüphe duymuyor.

“Şimdi, ketonların canlı organizmalardaki metilglioksal miktarını en aza indirebileceğini söyleyen kanıtlarımız var ve bu, biyolojik yaşlanmada ve geç diyabetik komplikasyonlarda en çok tartışılan iki maddeyi içerdiğinden farkedilen bir buluş. Dahası, bu maddeler birbirleriyle reaksiyona giriyor, “dedi Mogens Johannsen.

Çalışma, diyabet sonrası komplikasyonlardan mustarip kişilerin tedavilerini geliştirmek için, özellikle nöropati gibi geç diyabetik komplikasyonları olan, çok ağrılı olabilen hastalar için önemlidir.

“Bir bakış açısı daha az karbonhidrat ve daha fazla yağ içeren bir diyet izlemek olabilir. Yağ, ağrıyı oluşturan şekerleri kapsüllemeye ve yok etmeye yardımcı olur “dedi Mogens Johannsen. Ayrıca, belirli diyetleri önermeden önce bu yönü belirlemek için klinik araştırmalara  ihtiyaç duyulacağını da vurguladı.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Karanlıkta Yetişen Geleceğin Biyoyakıtı: Algler

Algler, geleceğin yakıtı olarak petrolle rekabet edebilmesi için büyümeleri daha verimli olmalı. Yakında Link Vakfı’ndan …