Acil Durumlarda Burun Yoluyla Tedaviyi Seçme Zamanı!

Acil Durumlarda Burun Yoluyla Tedaviyi Seçme Zamanı!

ABD’de ki yeni araştırmalara göre,  acil odalarında artan sayıda enjeksiyon veya IV yoluyla değil burun yoluyla ilaç verilmeye başlandı.

Loyola Üniversitesi Sağlık Sistemi’nden acil bölüm eczacı Megan Rech ve meslektaşları, Maywood, Ill’de yazdı. Yeni yaklaşım, “kolay, hızlı ve noninvaziv (kan akmadan yapılan)”.

Doktorlar veya hemşireler, hastanın burun deliğine şırıngaya bağlı bir atomizer yerleştir. Araştırmacılar, şırıngayı ittikleri zaman burun içine bir ilaç sesi bırakıldığını açıkladılar.

Bu yaklaşım sadece iğnelerden daha az acı verici değil, aynı zamanda araştırmacılara göre bulaşıcı hastalıkların yayılmasını da azaltmaktadır.

Araştırmacılar, çocuklar, yaşlılar ve obezler dahil olmak üzere bazı hastalarda intranazal yaklaşımın enjektöre göre daha hızlı kan akışına ilaç sağlayabileceğini söyledi.

Araştırmacılar, IV’lerin ve enjeksiyonların, nöbet geçiren veya savaşan kişiler, çökmüş damarları olan IV uyuşturucu kullanıcıları ve iğnelerden korkan çocuklar gibi bazı hastalarda uygulanmasının zor olduğunu belirttiler.

Ancak burun yoluyla ilacı vermek dezavantajlara sahiptir. Araştırmacılar, IV’den fazla maliyeti olduğunu ve özellikle yetişkinlerde dozu yeterince büyük olmayabileceğini söyledi.

Buna ek olarak, bazı burun kusurları bulunan veya kokain kullanımı nedeniyle kan damarlarını kısıtlayan kişiler için burun yaklaşımı kullanılamaz. Ayrıca burun zarlarını tahriş edebilir ve boğazın arkasında tatsız bir tat bırakabilir.

Çalışma son zamanlarda Acil Tıp Annals dergisinde yayınlandı.

Kaynak : usnews.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …