ACV ya da Elma Sirkesi : Kilo Vermeye Yardımcı mı?

ACV ya da Elma Sirkesi : Kilo Vermeye Yardımcı mı?

Bir çok insan kilo vermek için elma sirkesi içiyor. Fakat milyon dolarlık soru şu ki, bu gerçekten kilo vermeye yardımcı oluyor mu?

Oldukça iyi sayıda insan sabahları su ile elma sirkesini karıştırarak içiyor. Bazı insanlar ayrıca elma sirkesini smoothie olarak içiyorlar. Tek amaçları ise kilo vermek. Fakat uzun süreli elma sirkesi kullanımının yararlı olduğunu gösteren spesifik bilimsel bir kanıt yok.

Whole Health Nutrition’dan sertifikalı diyetisyen Leslie Langevin’e göre elma sirkesinin kilo vermeye yardımcı olduğu tartışmalı bir konu. Leslie ayrıca elma sirkesinin günlük tüketiminin zararı olmadığını fakat kilo vermeye yardımcı olup olmadığı hakkında henüz yorum yapamadığını söyledi. Ayrıca sirkenin kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olmasına rağmen, önerilerin yeterli kanıtla birlikte geleceğini söyledi.

Hayvanlar üzerindeki bazı çalışmalar, örneğin fare üzerinde, elma sirkesinin tokluk hissi getireceğini ve bunun gün boyunca az yemeyi sağlayacağını gösterdi. Diğer çalışmalar ayrıca elma sirkesinin vücuttaki yağ birikimini azaltarak kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Fakat en önemlisi şu ki bu testler fareler üzerinde yapıldı, insanlar üzerinde değil.

Elma sirkesi tüketimi ayrıca nişasta emilimini bloke ediyor ve bu da kan şekerindeki dalgalanmaları önleyip, iştahı azaltıyor. Şüphesiz ki sözü geçen çalışmalar ümit vadedici görünüyor. Fakat , elma sirkesinin günlük tüketiminin metabolizmayı yani kilo vermeyi etkilediğini kanıtlayan kapsamlı çalışmalar bulunmamakta.

Calorie Secrets’a göre, bazı çalışmalar elma sirkesi içinde bulunan asetik asitin kısa süreli tokluğa yol açtığı bilgisini veriyor. Bu da iştahı azaltıp muhtemelen yemek sonrası glikoz seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Asit içeren sirke şüphesiz ki çok asidiktir. Bu yüzden fazla miktarda elma sirkesi tüketmenin vücuda kötü etkileri olabilir.

2012 yılında Hollanda’da yapılan bir çalışmaya göre 15 yaşındaki bir kız çocuğu kilo verme amacıyla çok fazla elma sirkesi tüketmiş ve bu da diş erozyonuna sebep olmuştur. Şimdilerde, salataya tad verme amacıyla sirke eklemek ya da sabahları limonlu suyla birlikte almak kötü değil. Fakat, sirkeyi kilo vermeye yardımcı olarak nitelemek için daha fazla çalışmaya ihtiyacımız olduğu da bir gerçek.

Kaynak : sciencetimes.com

369 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!