Adeo Evsel İlaç Atıklarını Toplamakta Kararlı

adeo evsel ilac atiklarini toplamakta kararli

Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ersun Özkan, hemen her evde bulunan kullanılmamış, bir miktarı kullanılmış veya miyadı geçmiş ilaçları toplayabilmek için destek arayışlarını sürdürüyor.
Beraberinde Genel Sekreter Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, Yönetim Kurulu Üyeleri Ecz. Erdem Kızıltepe ve Ecz. Seher Zuhal Cengiz ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz’ı makamında ziyaret ederek evsel ilaç atık konusunda istişarede bulunan Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Bildiğiniz gibi miyadı dolmuş ilaç atıkları ’Tehlikeli atık’ statüsüne giriyor. Dolayısıyla bu ilaçların çöpe atılması hukuksal olarak yasak olmasının yanında çok tehlikelidir. Adana’da bu ilaç atıklarını imha edecek herhangi bir yer ve kurum yok. Türkiye’de ruhsatlı 1-2 firma var. Biz ADEO yönetimi olarak 2012 yılında miyadı dolmuş ilaçları eczanelerimizden toplattık. Ruhsatlı araçlarla İstanbul’a göndererek imha ettirdik. Bu dönem kapsamı genişletmek istiyoruz. Şurubundan tabletine kadar evlerde bir kısmı kullanılmamış ilaçlar var. Vatandaşlar bu atık ilaçları çöpe atıyor. Çöpe atılan bu ilaçlar kimyasal madde olduğundan su’ya, doğa’ya karışarak insan sağlığını ve çevreyi olumsuz etkiliyor. Bir de çöp toplayıcı çocukların eline geçerek hem halk sağlığına hem de çevre sağlığına ciddi zarar veriyor. Bunu engellemek zorundayız” diye konuştu.
Evsel İlaç Atık Projemizi ÇKA’ya Sunacağız

Çukurova Kalkınma Ajansı’na sunulmak üzere bir proje hazırlığında olduklarını da ifade eden ADEO Başkanı Ersun Özkan, “Bu proje’de evsel ilaç atıklarının toplanılmasıyla ilgili afişler hazırlanacak, ara temin yeri olarak eczanelere konulacak kutulara vatandaşların ilaçlarını getirip atmalarını sağlayacağız. Getirilen bu atık ilaçları eczanelerden alıp, bertaraf yapılacak zamana kadar koyacağımız bir depo edineceğiz. Ayrıca evlerde atıl olan bu ilaçlarla ilgili bir istatistik hazırlayacağız. Böyle yaparak akıllı ilaç kullanımına da bir katkımız olacak. Bu projeyi Adana Eczacı Odası, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve belediyelerle ortak yapmak istiyoruz. Bu konuda desteğinizi istemeye geldik” şeklinde konuştu.
Çevre Mühendisi Yusuf Kenan Genç’in de hazır bulunduğu ziyarette halk ve çevre sağlığının çıkarını koruyan her türlü projeye destek verebileceklerini söyleyen Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, “Böylesine anlamlı bir projenin seve seve ortağı oluruz. Faydalı olacağını düşünüyorum. Çevrenin korunması için yaptığınız bu çalışma için sizlere çok teşekkür ediyorum. Elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Kaynak : milliyet.com.tr

583 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!