Afrika’da Çok Değerli Helyum Yatağı Keşfedildi

Tıbbi tarayıcılar ve kimyasal analizler için çok önemli olan bu element gittikçe tükeniyordu ancak çok büyük bir arazi Tanzanya’da bulundu.

Bilim adamları yeni bir yöntem kullanarak, her yıl dünyada tüketilen soygazın yedi katı kadar olduğu söylenen helyum rezervlerini Tanzanya’da bulmuşlardır. Bulunan yeni kaynak, bilimsel araçların ve tıbbi görüntüleme ekipmanlarının kullanıcılarını rahatsız eden bu kıtlığı hafifletmiştir.

Oxford ve Durhem Üniversitesi’nde çalışan bilim adamları yeni kurulan Helium One firması ile çalışarak, Tanzanya’nın Rift Vadisinde bulunan rezervleri ortaya çıkarmışlardır. Araştırmacılar Rift Vadisi’ndeki volkanik aktivetelerden oluşan yoğun sıcaklığın, eski kabuk kayaçlarında helyumu ortaya çıkardığını ardından bu gazın yeraltı rezervlerinde biriktiğini kuramlamışlardır.

Uzmanlar Rift Vadisi’nin sadece bir bölümünde 1,5 milyar m3‘lük helyum rezervi bulunduğunu hesaplamak için, petrol arama ve hava hapsi yapıtlarının sismik görüntüleri metodlarını birleştirerek sonuca varmışlardır.

Bu bilim adamları buluşlarını 28 Haziran’da Japonya Yokohoma’daki jeokimya uzmanlarının bir araya toplandığı Goldschmidt konferansında sunmuşlardır.

Günümüzde, helyum doğal gaz ekstraksiyonunun yan ürünü olarak geri kazanılmaktadır. Fakat şuan helyum fiyatları 10 yıl öncesinden yaklaşık dört kat daha fazla olduğu için araştırmacılar yeni kaynaklar arıyorlar. Tanzanya helyum rezervleri, keşfedilmek ve kasten geliştirilmek için bir ilk olmuştur.

Helyum One şirketinin ceo’su Tom Abraham-Jones dünyanın ihtiyaç duyduğu kadarına bağlı olarak üretimi etkili bir şekilde arttırabilir veya azaltabiliriz demiştir. Yeni kurulan şirketler, şuan Tanzanya hükümetinden ruhsatlı olan bölgelerdeki keşifleri tamamlamak için endüstriyel gaz şirketlerinden ve diğer yatırımcılardan 40 milyon $ arttırmaya çalışıyorlar. Abraham Jones helyum arıtma tesisi kurma maaliyetinin yaklaşık 100 milyon $ olduğunu hesaplamıştır.

Matheson helyum işleyişini yönetmiş, Helium One danışmanı Phil Kornbluth, eğer ortaya çıkan bu Tanzanya rezervleri göründüğü kadar geniş ise, önemli bir keşif olabilir diyerek öte yandan yeni kurulan şirketler için henüz erken olduğuna dikkat çekmiştir. 

Kaynak : scientificamerican.com

Okumanızı Öneriyoruz

Mantarlardan Deri Benzeri Malzemeler Üretmek

Kredi: Pixabay / CC0 Public Domain   Geleneksel deri ve alternatifleri tipik olarak hayvanlardan ve …