Akdeniz Kimyevi Madde İhracatçıları Rekor Kırdı

Akdeniz Kimyevi Madde İhracatçıları Rekor Kırdı

Akdeniz kimyevi madde ihracatçıları rekor kırdı.

AKDENİZ İhracatçı Birlikleri, 2017 yılının ilk 5 ayında sektörel bazda ihracat rakamları verilerine göre, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 318 milyon dolar ihracatla yine ilk sırada yer aldı. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 55 oranında bir artış yakalayarak, Türkiye kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatındaki payı yüzde 24 oldu.

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) üyelerinin yaptığı ihracat, Türkiye döviz girdiği sağlamaya devam ediyor. AKMİB’in 2017 yılının ilk 5 ayında en fazla ihracat yapılan ürün grubu her dönem olduğu gibi mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler olurken, bu ürün grubunu plastikler ve mamulleri ile anorganik kimyasallar izledi. Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünlerin, geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 76 oranındaki artışı ve toplam ihracattaki yüzde 76 oranındaki payı, AKMİB’in Mayıs ayı ihracat artışındaki rolünü ortaya koydu. Plastikler ve mamullerinde ise bu dönemde yüzde 21 oranında bir atış yaşanırken, bu ürün grubunun hedef ülkeleri Almanya, Irak ve İtalya olarak sıralandı. Yine bu dönemde AKMİB’in en çok ihracat yaptığı ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri, Cebeli Tarık ve Birleşik Devletler oldu. Mısır, Malta, KKTC, Yunanistan, Slovenya, Irak ve Almanya ise ilk 10’daki diğer ülkeler olarak sıralandı.

2017 yılı Mayıs ayında, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşanan 82 milyon dolar değerindeki rekor ihracat artışında, geçen yıl ihracat yapılmayan mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler ihracatı etkili oldu. Dönem ihracatında yüzde 23 oranında pay sahibi olan Cebeli Tarık’a yapılan ihracatın tamamı ise yine bu ürün grubuna ait olurken 3’ncü sırada yer alan Birleşik Devletler’de de benzer durum söz konusu oldu.

Mayıs dönemi ihracat rakamlarını değerlendiren AKMİB Yönetim Kurulu Başkanı A.Uğur Ateş şunları söyledi:

“2017 yılına artışla başlayan Türkiye kimya sektörü bu dönemde de yüzde 17,4 artışla devam ediyor. Bu seyir yılsonu için umut vaat ediyor. AKMİB ihracatı ise 2017’nin ilk çeyreğinde olduğu gibi Mayıs ayında da Türkiye genelinin üstünde, yüzde 55 oranında bir artış yakaladı. AKMİB ihracatında lokomotif alt sektör olan mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünlerin de katkısının büyük olduğu yükselişimize diğer önemli alt sektörlerimiz plastikler ve mamulleri ile anorganik kimyasallar da destek olmaya devam ediyor.”

Kaynak : hurriyet.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Mars’ta Oksijenin Kaynağı Yeraltındaki Taş Yatakları Olabilir

Yeni bir çalışmada test edilen bir teknoloji sayesinde, Mars’ta yüzey altında bulunan kayalardaki mineraller hidrojen …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com