Lazerler Kot Pantolonunu Aşındırır

Lazerler Kot Pantolonunu Aşındırır

Yeni Dijital Süreç Daha Az Kimyasalla Eski Görünümler Üretiyor

Kimse baba kot pantolonunu giymişken yakalanmak istemez. Ve böylece kot trendleri her zaman gelişiyorken artık nostaljik görünümün bacaklara sahip olduğu açıkça ortadadır. Artık, Levi Strauss & Co.’nun yeni kot pantolonun eski görünmesi için daha hızlı ve daha yeşil bir süreci var.  Dijital görüntü dosyaları ve kumaş lazerleri için oksitleyici kimyasallar ve ponza taşları değiş tokuş yapılıyor.

Bıyık desenleri, yıpranmış lekeler veya çatlak dokuları gibi aşınma özelliklerine sahip kot pantolonlar yapmak için Levi’s tasarımcıları, her ayrıntıyı yerleştirmek için dijital görüntü yazılımını kullanıma sunuyorlar. Üretim tesisinde, dijital dosya tasarımı desene yerleştirmek için bir lazer yönlendirecek ve daha sonra giysi her zamanki gibi durulanacaktır.

Levi’s verilerine göre bu süreç günümüzün yıpranmış ve solmuş kot pantolon çeşitlerini üretmek için gerekli kimyasalların sayısını azaltmaktadır. Oysaki, bir çift kot pantolonun ağartıcılar, peroksitler, enzimler, asitler, yağlayıcılar, ıslatıcı maddeler ve yumuşatıcılar dahil olmak üzere 15 çeşit kimyasal ve ponza taşları kullanılarak bitirilmesi yaygındır.

Levi’s şirketinin onunla uzaklaştırmayı düşündüklerini söylediği tek bitirme kimyasalı güçlü bir oksitleyici olan potasyum permanganat (KMnO4) bileşiğidir. Genel olarak, yeni süreç şirketin 2020 yılına kadar tehlikeli kimyasalların deşarjını ortadan kaldırmaya yönelik taahhüdüne ulaşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, yıkama ve durulamada daha az kimyasal madde kullanılması şirketin tesislerinde su geri dönüşümü programlarını genişletmesine yardımcı olacaktır.

Levi’s dijital sürecin büyük ölçüde üretimi hızlandıracağını söylüyor. Şimdiye kadar, işçiler her bir elleriyle aşınma modelleri yaptı. Şimdi ise lazerler kullanılarak, işçiler eski yöntemdeki 20 veya 30 dakikaya karşın 90 saniye içinde bir giysi üretebilirler. “Tam zamanında” jean tasarımları yapılarak Levi’s israfını önleyebilir.

Levi’s CEO’su Chip Bergh şirketin blogunda “Müşterilerimizin bizden beklediği özgünlükten ödün vermeden hem çevik hem de sürdürülebilir olmanın mümkün olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Kaynak : acs.org

1.158 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!