Akdeniz Kimyevi Maddeler İhracatı Kasım’da Artış Oranı Yüzde 31

Akdeniz Kimyevi Maddeler İhracatı Kasım'da Artış Oranı Yüzde 31

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Genel Sekreterliği’nin 2017 yılı Kasım ayı ihracat rakamlarına göre, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 259 milyon dolar ihracatla yine ilk sırada yer aldı.

AKİB’den yapılan yazılı açıklamada, Kasım ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre Türkiye kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 20 oranında artış ile 1,3 milyar dolar olarak gerçekleştiği bildirildi. Akdeniz kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı ise Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31 artış kaydetti. Kimyevi maddeler ihracatının, AKİB’in toplam ihracatındaki payı yüzde 25, Türkiye kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatındaki payı ise 19 oldu.

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (AKMİB) bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grubu, her dönem olduğu gibi mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler olurken, bu ürün grubunu plastikler ve mamulleri ile anorganik kimyasallar izledi. Bu dönemde AKMİB’in en çok ihracat yaptığı ülkeler ise Mısır, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, KKTC, Malta, Irak, Almanya, Danimarka ve Suriye oldu.

Türkiye İhracat Artışının Üzerine Çıktık

Kasım dönemi ihracat rakamlarını değerlendiren AKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Ateş, Kasım ayı Türkiye ihracat artışı yüzde 14 oranında gerçekleşirken, Türkiye kimya sektörü olarak yüzde 20,5 ile yine bu artışın üzerine çıktıklarını belirtti. Ateş, ”Türkiye geneli sektör ihracatında geçen ay ile aynı oranda ve yüzde 19 pay sahibi olan AKMİB, 2016 yılı Kasım ayında 198 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, 2017 yılı aynı dönemini yüzde 31 oranında önemli bir artışla 259 milyon dolar ihracat ile kapattı” dedi.

AKMİB ihracatında yüzde 70 oran ile en büyük paya sahip mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünlerinde Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 ihracat artışı olduğunu kaydeden Ateş, “Bu artışta Mısır ve Hollanda’ya yapılan ihracat artışlarının etkisini görüyoruz. Bu ürün grubu dahil ilk sıralarda yer alan 8 alt sektör ürün grubumuzda da yine artış var. Örneğin, Plastikler ve mamullerinde yüzde 17, anorganik kimyasallarda yüzde 38, boya vernik mürekkep ve müstahzarlarında yüzde 28, organik kimyasallarda yüzde 194, gübrelerde yüzde 64 artış söz konusu” ifadelerini kullandı.

Ateş, plastik ve mamulleri ihracat artışında Almanya, Irak ve Suriye pazarları etkili iken, anorganik kimyasallar alt sektöründe ise Mısır, Fransa ve Hindistan’daki artışların dikkat çektiğini dile getirdi. Ateş, “2017 yılı Kasım ayı AKMİB ihracatında önde gelen pazarlarda Birleşik Arap Emirlikleri dışında yükseliş görüyoruz. İlk sıralarda yer alan Mısır’da yüzde 88, Hollanda’da yüzde 311, Suudi Arabistan’da yüzde 13, KKTC’de yüzde 49 ve Malta’da yüzde 36 oranında artış yakaladık” dedi.

Kaynak : milliyet.com.tr

572 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!