Ömrü Olan Malzeme Geliştirildi!

Ömrü Olan Malzeme Geliştirildi

Kullanımdan memnun olduğumuz çoğu malzemeyi atma zamanı geldiğinde önemli bir geri dönüşüm problemi ile karşılaşıyoruz. Münih Teknik Üniversitesi (TUM) araştırmacıları, biyolojik süreçlerden esinlenerek enerjisi tükendiğinde “ölecek” materyaller geliştiriyor. Böylelikle ambalajlar, ilaçlar zamanı geldiğinde kendini imha edebilir.

Artık Malzemelerin de Ömrü Var

Hayvanlar ve bitkiler, kendi enerjisini yenilemek için güneş enerjisi altında durmadığında ve beslenmediğinde yaşam faaliyetleri duruyor. Ancak yapay bir madde, çevreyle bu tür bir enerji alışverişi yapmadığı için uzun süre formunu koruyabiliyor. Sonunda onu elden çıkarmak istediğimizde, geri dönüşüm gibi süreçler yoluyla daha fazla enerji tüketimine ihtiyaç duyuyoruz.

Şimdiye dek insan yapımı maddelerin çoğu kimyasal olarak çok kararlı ve onları bileşenlerine geri döndürmek için çok fazla enerji harcanıyor. Araştırma ekibi doğal sistemleri taklit eden, serbestçe hareket edebilen ancak yakıt eklendiğinde hidrojenle birleşen malzeme geliştirdi. Bu yakıt, karbodimidler adı verilen yüksek enerjili moleküller biçiminde ve kimyasal reaksiyonlar, enerji arzı sürdüğü sürece malzemenin istikrarlı kalmasını sağlayacaktır. Kullanım ömrü bittiğinde ise malzeme basit moleküllere parçalanabilir.

Ömrü Olan Malzeme Geliştirildi

Ekip, laboratuvar testlerinde birkaç dakika veya saatlik ömrü olan ve ömrünü tamamladıktan sonra parçalanabilen malzemeler üretmeyi başardı. Araştırmacılar bu tekniğin, vücut içinde ilaç taşıyabilecek kısa ömürlü dağıtım sistemlerinde kullanılabileceğini ve ilacı hedef bölgeye bıraktıktan sonra çözünebilen bir malzeme oluşturulabileceğini belirtiyor.

Kaynak : shiftdelete.net

526 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!