Akıllı Çiçekler Enerji Üretiyor

Akıllı Çiçekler Enerji Üretiyor

Akıllı çiçekler enerji üretiyor.

ENERJİSA’nın dağıtım şirketlerinden Toroslar EDAŞ, elektrik dağıttığı altı kentten biri olan Gaziantep’te ‘Akıllı Şehir’ örnek uygulamasına başladı.

Enerji yönetimi, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji alanında birçok öncü projeye imza atan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir enerjide güneş, rüzgar ve biyogaz kaynaklarından enerji üretimi için projelerine hız verdi. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ile koordineli olarak yürütülen ve ‘KRİTA’ adı verilen proje, yeni nesil enerji sistemlerinin tanıtılacağı bütüncül yapısıyla, ‘Akıllı Şehir’ projeleri arasında öncü nitelikte olacağı belirtildi. 2016 yaz döneminde uygulamasına başlanılan, EPDK ar-ge fonuyla yürütülen KRİTA projesi çerçevesinde pilot alan olarak seçilen Gaziantep Masal Parkı’nda projenin ilk uygulaması hayata geçti. KRİTA Projesi’nin Yenilenebilir Çözümler başlığı altında temin edilen 2 adet Smartflower sistemlerinden ilki Masal Park içerisine yerleştirildi. Smartflower ürününün çalışma prensibi, güneş enerjisinin sürekli takibine dayalı dinamik yapısıyla güneşten elektrik üreten sıradan sistemlere çok daha verimli ve farklı bir yaklaşım izleyeceği kaydedildi.

Ürünün üzerinde bulunan yelpaze şeklinde 12 kanat, 2.31 kWp kurulu güce sahip sistemin yüzde 40 daha fazla verim elde ettiği aktarıldı. Güneşten üretilen elektrik ile park içerisine yerleştirilen engelli araç şarj istasyonu için gereken elektrik sağlandığı belirtilen proje kapsamındaki sistemin cep telefonu tablet gibi elektronik cihazlarını şarj etme imkanı sağlıyor.

Kaynak : hurriyet.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …