KTÜ, NMR Cihazına Kavuştu

KTÜ, NMR Cihazına Kavuştu

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Merkezi Araştırma Laboratuvarı bilimsel ve endüstriyel araştırmalarda kullanılmak üzere NMR (Bruker) Spektrometre cihazına kavuştu. KTÜ bünyesine kazandırılan NMR cihazı, organik bir molekülün yapısının aydınlatılmasında kullanılmakta ve eczacılık, tıp, kimya, biyoloji, gıda ve çevre gibi birçok alanda yapılan bilimsel ve endüstriyel çalışmalara ışık tutuyor.

Bu Cihaz Sayesinde Bilimsel Çalışmalar Hızlanacak

NMR cihazıyla birlikte KTÜ’deki bilimsel araştırmaların giderek hızlanacağını belirten KTÜ Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yaylı, “ NMR cihazımız pek çok alanda hizmet veriyor. Eczacılık, tıp, kimya, biyoloji, gıda ve çevre gibi birçok alanda bilimsel araştırmalara ışık tutan cihazımız ayrıca her türlü maddenin ayrıştırılmasında kullanılıyor. Örneğin; siz kaçakçılıkta bir numune yakaladınız, getirdiniz. Numunenin ekstazi mi, eroin mi olduğunu bu cihaz bize söylüyor. Bilim arenasında bu cihaz olmasa araştırmaların pek çoğundan mahrum kalırız. Sağ olsun rektörümüz Sayın Süleyman Baykal, bu cihazı üniversitemize kazandırdı. Bu cihaz sayesinde KTÜ’deki bilimsel araştırmalar hızlandı. Örneğin; bölgemizde bitki çeşitliliği çok fazla, bu cihazla birlikte belki de bölgemizdeki bitkilerden ilaç sektöründe kullanılmak üzere bir ilaç etken maddesi bulunacak ve o da bu cihaz sayesinde olacak. O ilaçta KTÜ patentli olacak. Ümit ediyoruz ki bu çalışmalar kapsamında da hedeflerimize ulaşırız” ifadelerini kullandı.

Ürün Odaklı Çalışmamız Lazım

Türkiye’deki üniversitelerin pek çoğunun makale bazlı çalıştığını ürün odaklı çalışmadığını söyleyen KTÜ Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yaylı, “Türkiye’de yapılan çalışmalar şu zamana kadar çoğunlukla makale bazlı olmuş. Umuyorum bundan sonra ürün odaklı olacaktır. Bir bitkideki etken maddenin ürün potansiyeli var mı? İlaç hammaddesi olarak kullanılıyor mu? Tüm bunlara en ince ayrıntısına kadar bakmamız lazım. Türkiye’de gelecek 15 yıl içinde ürün odaklı araştırmaların özendirilmesi konusunda çalışmaların yapılacağına olan güvenim tamdır. Bu da ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

NMR Cihazının Kullanım Alanları

NMR Spektrometre cihazı, doğal bileşiklerin yapılarının aydınlatılması, ilaç etken maddesi tayini ve analizleri, bilinmeyen bileşiklerin tayini, sentetik kimya, petrokimya, biyokimya, tekstil, gıda, boya, tarım endüstrileri, organik ve metalo organik bileşiklerin analizleri, polimer araştırmaları, gibi alanlarda yapılan çalışmalara hizmet veriyor.

Kaynak : gunebakis.com.tr

576 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!