Alexander Borodin

Hayatı

Alexander Borodin, tanınmış bir besteci, doktor, kimyager ve hayırsever idi.  Kimya çalışmalarını sürdürürken oda müziğine de ilgi duydu. Birçok senfoni besteledi. Eserleri arasından ‘’Prens Igor’’ en iyi eseri olarak kabul edildi. Macar Franz Liszt, Rus İmparatorluğu dışında bir besteci olarak ün kazanmasına yardım etti. Güçlü lirik kalite ve zengin müzikal uyumun varlığı, bestelerinin bazı  özelliklerindendir. Rus milliyetçi müziğinin şampiyonu olan Mily Balakirev ile yakın bir ilişki kurdu. Balakirev’in eserlerinden büyük ölçüde esinlenmiştir. Rus sanat müziğinin özel bir tarzını yaratmakta olan “The five” adlı bestecilerin (Mily Balakirev, César Cui, Mütevazi Mussorgsky, Nikolai Rimsky-Korsakov ve Alexander Borodin) bir üyesiydi. Bir kimyager olarak, organik kimya alanında çok önemli bir role sahip olan Aldol reaksiyonu / yoğunlaşması’nı keşfetti. Araştırma çalışmalarıyla ilgili birkaç bilimsel makale yayınladı. Bilimsel makalelerinden birinde hayvan idrarında üre tanımlama fikrini paylaştı. St. Petersburg Tıp Fakültesi, onun tarafından kuruldu ve oranın büyük bir hayırseveri oldu.

Çocukluk ve Erken Yaşamı

Alexander Porfiryevich Borodin olarak doğdu. Gürcü Prens Luka Gedevanishvili’nin gayrimeşru oğluydu. Annesi Evdokia Konstantinova Antonova, Gürcü Prensin hizmetkârı olan Porfiry Borodin ise Borodin’in kayıtlı babasıydı.

Borodin, Rusça, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Almanca gibi birçok dilde akıcı idi. Petersburg Tıp-Cerrahi Akademisi’nde 1850’den 1856’ya kadar tıp okudu ve onur derecesi aldı. Organik kimyada doktora derecesi aldı. Tez konusu ‘’Arsenik asitin kimyasal ve toksikolojik davranışında fosforik asit benzetimi üzerineydi.’’

Emil Erlenmeye laboratuvarında benzen türevleri ile ilgili araştırma yaptı. Daha sonra, aldehitler konusunda ileri araştırmalar yaptı. Maden sularının kimyası ve tıbbi yararları da araştırmalarının konuları arasındaydı. 1859’dan 1863’e kadar Batı Avrupa’da kaldı. Bu süre boyunca tıp ve kimya okudu. 1862’de, klorun benzoil klorürde flüor ile ilk nükleofilik yer değiştirmesi hakkındaki deney yayınlandı.

Bir yıl askeri bir hastanede cerrah olarak çalıştı. Ayrıca Batı Avrupa’da üç yıl boyunca ileri bir bilimsel çalışma sürdürdü. Aynı zamanda Franz Liszt’ın konserlerine de katıldı.

Kimya Kariyeri

Borodin kimya alanında, özellikle aldehitler üzerine yaptığı çalışmaları nedeniyle dikkat çekerek büyük bir saygı görmüştür. 1859-1862 yılları arasında Borodin, Heidelberg’de doktora sonrası eğitim gördü. Emil Erlenmeye laboratuvarında benzen türevleri üzerinde çalıştı. Ayrıca organik halojenler üzerinde çalışarak Pisa’da vakit geçirdi. 1862’de yayınlanan bir deneyde, klorun benzoil klorürde fluor ile ilk nükleofilik yer değiştirmesini tanımladı. Hunsdieckers tarafından 1939’da yayınlanan Hunsdiecker reaksiyonu olarak batıda bilinen bir reaksiyon, Sovyetler Birliği tarafından Borodin tepkimesi olarak terfi gördü. 1862 yılında Medico-Cerrahi Akademisi’ne geri döndü. 1864 ve 1869’da küçük aldehitlerin kendiliğinden yoğunlaşması üzerine çalışmalar yapmış ve bu alandaki çalışmaları Ağustos Kekulé ile rekabet etmesine neden olmuştur.

Borodin Charles-Adolphe Wurtz ile birlikte aldol reaksiyonunun keşfi ile de itibar kazanmıştır. 1872’de, Rus Kimya Topluluğu’na alkol, aldehit gibi reaksiyonlarda yeni bir yan ürün keşfettiğini duyurdu. Ayrıca aynı yıl Wurtz’un yayınlarında daha önce tartışılan bileşiklerle benzerlik gösterdiğini belirtti.

1875’te amidlerin tepkileri üzerine yaptığı son makale ve son yayınında hayvan idrarında üre belirlenmesiyle ilgili bir yöntem yayınladı.

Kariyeri

. 17 – St Petersburg Tıp Akademisine girdi.

. 22 – Tıpta onur ödülü ile mezun oldu.

. 23 – bir ordu hastanesine cerrah olarak atandı. Çok rahatsız edici bulduğu için kısa bir dönem çalıştı.

. 25 – Organik kimyada doktora yaptı.

. 25-28 – Heidelberg ve Pisa’da doktora sonrası çalışmalar yaptı. Tüberkoloz tedavisi gören Heidelberg’teki gelecekteki karısı Ekaterina ile bir araya geldi.

. 29 – St.Petersburg Tıp Akademisi’nde yardımcı doçentlik yaptı.

. 30 – Ekaterina ile evlendi. Çok mutlu bir evlilikleri oldu.

. 31 – Akademi Profesörü oldu.

. 39 – Akademi’yi bırakıp kadınlar için Tıp Okulu’nu buldu.

. 43 – No2 senfonisini bitirdi.

. 53 – Evinde bir partide kalp krizinden öldü. Karısı ondan 5 ay sonra öldü.

Söylemiş Olduğu Bazı Sözler

. Anonim kalmayı isteyen bir besteci olarak, müzik etkinliğimi itiraf etmekten çekiniyorum … Oysaki başkaları için ana iş, uğraş ve amaç oldu müzik. Benim için bir gevşeme, başlıca işimden, profesörlüğümden rahatsız olan bir eğlence oldu. Mesleğimi ve bilimi seviyorum. Akademiyi ve öğrencilerimi, erkek ve kadınları çok seviyorum, çünkü gençlerin çalışmalarını yönlendirmek için onlara yakın olmalısın.

. Müzik, daha ciddi mesleklerden uzaklaşmaktır.

. Saygıdeğer insanlar kariyer için müzik yazmaz ya da sevişmezler.

Çalışmaları

Tarz: Rus Milliyetçi / Romantik

Üretim: Az

. 3 Senfoni

. Operalar: Prens Igor

. Bogatyr – Kahramanca Savaşçılar operası

. Çarın Gelini

. Mlada (Act 4) opera-bale

. Polovtsyan Dansları

. Orta Asya’nın bozkırlarında

. 2 dize dörtlüsü

. Rus geleneksel müziğine dayalı oda çalışmaları

. 16 Şarkı

. Cennetteki Yabancı 1953, Robert Wright ve George Forrest’ın Kismet’i

. Ödül: Tony 1954 

Ailesi

Doğum: Alexander Porfiryevich Borodin, 12 Kasım 1833, St Petersburg, Rusya.

Biyolojik baba: Prens Luka Simonis dze Gürcü soyundan bir Gedevanishvili’dir.

Anne: Evdokia Konstantinova Antonova, Rus.

Kayıtlı baba: Prens Luka’nın hizmetçisi olan Porfiry Borodin. Aleksandr, Prensin gayri meşru çocuğu olarak doğarken, prensin hizmetkârlarından birinin soyadı verildi, o sırada orada yaygın uygulama vardı.

Kardeşler: Annesinin Prens Luka’dan iki gayri meşru oğlu daha vardı.

Eş: Rus piyanisti Ekaterina Protopova’ydı.

Çocuklar: Yok, ancak muhtaç çeşitli çocukları evlat edindiler.

Ölüm: 27 Şubat 1887. Enerjik biçimde dans ederken kalp krizi geçirdi.

Mezar: Aziz Petersburg’da Alexander Nevsky Manastırı Tikvin Mezarlığı’ndadır.

Author

6 kasım 1995 tarihinde Konya’da doğdu. İlköğretim ve orta öğretimini Konya’da, lise eğitimini Eskişehir Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde aldı. 2013 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Burada hazırlık okuduktan sonra Ankara Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Halen burada olup kimya mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Kimya alanındaki çeşitli kongre, konferans ve seminerlere katılarak sektörü yakından takip etmeye çalışmaktır. Özel ilgi alanları; nanoteknoloji, atık su arıtımı, kompozitler, ilaç ve yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Kendini geliştirmekle beraber öğrendiklerini diğer insanlarla paylaşma olanağı sunduğu için Haziran 2017’den beri İnovatif Kimya Dergisi’nde aktif olarak görev almaktadır.