Alexander Theodore Shulgin

Alexander Theodore Shulgin

Alexander Shulgin, Amerikalı biyokimyager, organik kimyager, farmakalog , psikofarmakolog ve yazardır.  1970’in sonlarında psikofarmasötik kullanım ve keşif,  psikedelik ve empathogen potensiyelleri sayesinde 230’un üzerindeki psikoaktif bileşiğin sentezi ve biyolojik tayinleri için MDMA’yı (ekstaz) psikologlara tanıttı.

1991 ve 1997 yıllarında eşi Ann Shulgin ile birlikte çalışmalarını ve deneyimlerini içeren ve psikoaktif ilaçların sınıflandırıldığı PIHKAL ve TIHKAL kitaplarını yazdı. Çalışmaları bu tür ilaçlar için ufuk açıcı bir nitelik taşıyordu. En önemli çalışması benzen halkasının 2. Ve 5.  karbonlarında metoksi grubu içeren ve 2C ve DOx olarak adlandırılan psikedelik (hayal gördüren) ilaçlardır.

Hayatı ve Kariyeri

17 Haziran 1925’te Kaliforniya, Berkeley’de Theodore Stevens Shulgin ve Henrietta D. (Aten) Shulgin’in oğlu olarak dünyaya geldi. Babası Rusya’da, annesi ise ABD’nin Illionis eyaletinde doğdu. İkisi de Alameda County isimli bir okulda öğretmendi.

16 yaşına geldiğinde burslu olarak Harvard Üniversitesi’nde organik kimya üzerine çalışmaya başladı. 1943’te ABD donanmasına katılmak için okuldan ayrıldı. USS Pope’de görevliyken geçirdiği başparmak enfeksiyonu sebebiyle ameliyattan önce kendisine bir hemşire tarafından meyve suyu verilmişti ve bardağın dibinde fark ettiği toz zerrelerinin yatıştırıcı etkisini keşfetti. Bu tecrübe sayesinde plasebonun insan zihninin üzerindeki etkisiyle ilgilenmeye başladı.

1954’te Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Biyokimya bölümüne doktora eğitimini tamamlamak üzere geri döndü. 1950’nin sonlarında Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco’da psikiyatri ve farmakoloji alanındaki doktora sonrası çalışmalarını tamamladı. Bio-Rad Laboratuvarları’nda araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra Dow Chemical Company’de çalışmaya başladı.

1961’de biyolojik olarak parçalanabilen ve yüksek kazançlı bir pestisit olan Zectran’ı geliştirdi. Bu ürünün patentini aldıktan sonra çalışmasını Nature ve Journal of Organic Chemistry dergilerinde yayımladı.

1966 yılının sonlarında kendini ilgi alanları doğrultusunda geliştirmek için Dow’dan ayrıldı. Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco Tıp Fakültesi’nde iki yıl boyunca nöroloji alanında çalıştı. Çalışmalarını kendi evinde kurduğu ve “The Farm” adını verdiği bir laboratuvar kurdu. San Francisco General Hospital olmak üzere birçok yerde öğretmenlik yaptı. U.S DEA’s Western Laboratories’in başında olan arkadaşı Bob Sager sayesinde DEA için çalışmaya başladı. 1988’de kontrollü maddeler üzerine yazdığı bir kitap sayesinde DEA’dan çok sayıda ödül aldı.

Araştırmaları

Psikoaktif kimyasallarla çalışmak istiyordu, bunun için bir analitik laboratuvarına ihtiyacı vardı, bu yüzden DEA Schedule I lisansını aldı. Bu amacı da kendisine yasa dışı ilaçları sentezlemesi için olanak verdi. Shulgin’in aynı zamanda 1960’tan beri deneylerini düzenli olarak test etmek amacıyla  birkaç kişiden oluşan küçük bir çalışma grubu da vardı. Bu ekiple birlikte Shulgin Rating Scale olarak bilinen çeşitli ilaçları görsel, işitsel ve fiziksel duyuları tanımlamak amacıyla geliştirdi. Başlıca fenetilamin analoglarını (MDMA, meskalin ve 2C ilaçları) ve triptaminleri (DMT ve psilosin içeren ilaçlar) içeren yüzlerce ilaç üzerinde deneyler yaptı.

PIHKAL’ın yayınlanmasından iki yıl sonra, 1994’te lisans şartlarını ihlal etmesi gerekçesiyle laboratuvarı DEA tarafından baskına uğratıldı ve kalite testi için kendisine gönderilen numuneler üzerinde hak iddia ettiği için 25.000 dolar cezaya çarptırıldı. 15 yıl süren incelemeler sonucunda Shulgin’in çalışmalarında usulsüzlük bulunamadı. DEA’nın San Francisco Field Division sözcüsü Richard Meyer bu konu üzerine “Bu kitaplar illegal ilaçların nasıl hazırlanacağı konusunda yemek kitapları gibidir.” demiştir.

Sağlık sorunları yaşamadan önce 5-MeO – DALT ve 5 – MeO -MALT içeren  N – allilatlı triptamin serileri üzerinden çalışıyordu.

Shulgin aynı zamanda Mensa International’in bir üyesiydi.

Sağlık Sorunları ve Ölümü

Kariyerinden sonra yaşamını Kaliforniya’daki Lafayette Çiftliği’nde geçirdi. 8 Nisan 2008’de, 82 yaşındayken, aort kapağının değişmesi için ameliyat oldu. 16 Kasım 2010’da sonradan atlatmış olduğu bir felç geçirdi. 2010 yılının sonlarında olduğu deri grefti aşısı sayesinde sol ayağı kesilmekten kurtuldu. Bu yıllarda kendisinde demans belirtileri görülmeye başlandı, kısa süreli hafıza kayıpları yaşadı. 2014 yılında eşi Ann Shulgin tarafından karaciğer kanseri olduğu duyuruldu. 2 Haziran 2014’te de öldü.

Kitapları

  • 2011 – The Shulgin Index Vol 1: Psychedelic Phenethylamines and Related Compounds
  • 2002 – The Simple Plant Isoquinolines
  • 1997 – Entheogens and the Future of Religion
  • 1997 – TIHKAL: The Continuation
  • 1991 – PIHKAL : A Chemical Love Story
  • 1998 Controlled Substances: Chemical & Legal Guide to Federal Drug Laws
1.015 Kez Okundu

Simge Kostik

İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışma alanımı yakıt teknolojisi ve enerji sektörleri oluştursa da kimyanın her alanıyla ilgili araştırma yapmaya ve kendimi geliştirmeye açığım. Bir konuda her şeyi bilmek yerine her konudan bir şey bilmeyi ve öğrenirken öğretmeyi amaç edindim, bu amaç sayesinde de 2017 yılında İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmaya başladım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!