Alglerde Bakteriyel Kaynaklı Apoptozisin Gerçekleştiği Keşfedildi

Alglerde Bakteriyel Kaynaklı Apoptozisin Gerçekleştiği Keşfedildi

Fotoğraf: Planlı hücre ölümüne sebep olan bakterilerce enfekte edilen bitkisel plankton. UAlberta’daki mikrobiyologlar, yeni antibiyotikler ve biyolojik yakıtlar için olası sonuçlar vaat etmekle birlikte ilk defa, tek hücreli alglerde apoptozisi gözlemleyebilmişlerdir. Görsel: Anna Bramucci, Alberta Üniversitesi

UAlberta biyologları tarafından gerçekleştirilen yeni çalışma, alglerde apoptozisin ya da planlı hücre ölümünün ilk kanıtını göstermiştir. Sonuçlar, hedeflenmiş antibiyotiklerin geliştirilmesinden, endüstriyel biyolojik yakıt üretimine kadar geniş kapsamlı etkilere sahiptir.

UAlberta’nın Biyolojik Bilimler Bölümündeki Doçent Rebecca Case “Kulağa garip gelse de, programlanmış hücre ölümü tüm büyük organizmalar için önemlidir. Hiçbir hücre için fark gözetmeksizin, her biri hücreleri öldürebilme yeteneğine sahiptir. Örneğin, yaralandığınızda oluşan yara kabuğu öldürülmüş hücreler tarafından oluşturulmaktadır. Bu çalışmada, küçük moleküllerin tek hücre düzeyinde, bakterilerden konakçı alglere geçirildiğini keşfettik”

Şimdiye kadar, apoptozis olarak da bilinen programlanmış hücre ölümünün yalnızca hayvanlar ya da insanlar gibi büyük, çok hücreli organizmalarda meydana geldiği düşünülmüştür. Bu araştırma, tek hücreli alglerde yaşayan bakterilerin programlanmış hücre ölümüne sebep olabildiğini göstermiştir. Çalışmayı Doktor Anna Bramucci ile birlikte yürüten Case “Alg gibi mikroorganizmalarda bakteriyel patojen tarafından gerçek apoptozisin belgelendiği ilk çalışmadır,” demiştir.

Araştırmanın, ilaç keşfi ve geliştirilmesinde de potansiyel bir rolü vardır. Tüm bakterileri öldüren geleneksel antibiyotiklerden farklı olarak, bu araştırma, daha hassas yaklaşımlara sahip, tek bir bakteriyi ya da hücreyi ortadan kaldıracak veya yaşatacak ilaçlar geliştirmek için uygulanabilmektedir. Daha öncesinde Case ve arkadaşları, bu yaklaşımı, geleneksel antibiyotiklerden bin kat daha düşük konsantrasyonlarda etkili antibiyotikleri keşfetmek için kullanmışlardır.

Case, “Moleküler düzeyde gerçekleşen bu tür etkileşimlerde, çok düşük konsantrasyonlarda etkili olan moleküller bulabilirsiniz. İşte bizim istediğimiz bu, gerçekten etkili moleküller,” demiştir.

Çalışmanın bir başka ilgi alanı, biyolojik yakıt olarak adlandırılan, canlı maddelerden elde edilmiş doğal yakıttır. Case, “Ayrıca algler, biyolojik yakıt için lipit oluşturmada kullanılabilir. Eğer alglerin yaşam döngülerini daha iyi anlayabilir isek, endüstriyel açıdan fazla yakıt üretmeleri için daha uzun yaşatacak bir yol bulabiliriz,” diye açıklamıştır.

Araştırma, Scientific Reports’da yayımlanmıştır.

Makaleyi görüntülemek için “Paeobacter inhibens, Kireçlendirici Emiliania huxleyi’lerde Apoptozis Benzeri Programlanmış Hücre Ölümünü Tetikler” burayı tıklayın.

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Yeni Bir Araştırma, Motor Nöron Hastalığının Bazı Mevcut İlaçlarla Tedavi Edilebileceğini Gösterdi

Tedavisi mevcut olmayan motor nöron hastalığı, yeni bir araştırmaya göre piyasadaki bazı mevcut ilaçların kullanımıyla …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: