Roermand’da asbest paniği!

roermandda-asbest-panigi

Güney Hollanda’nın Roermond merkezinde meydana gelen yangında asbestin yayılmasından dolayı merkezin kapatıldığı bildirildi.

Konu ile ilgili olarak Roermond belediyesi tarafından yapılan açıklamada yangından etrafa yayılan asbesti temizlemek için merkezin kapatıldığı bildirildi. Gerekmedikçe merkezde sokağa çıkmamaları tavsiye eden belediye yetkilileri, ara sokakarın ve merkezin bir çok bölümünün özel araçlarla temizlendiğini bildirdi. Ancak bahçeler ve ev çatılarının üzerine yerleşen asbestin toplanması gerektiğ aktarıldı.

Yapılan işlemlerin uzun sürebileceğini belirten yetkililer, asbest temziliğinin bugün bitmeyeceğini bildirdi. Asbest temizlemenin zorlu bir iş olduğuna değinen yetkililer, işlmelerin ne kadar süreceği konusunda bilgi verilmedi.

Asbest Nedir?
Asbest ya da amyant, ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli yapıda kanserojen bir mineraldir.
Kullanım alanları:
3.000′ den fazla kullanım alanı olan asbestten, özellikle gemi, uçak, otomobil sanayiinde, makine konstrüksiyonlarında yağlayıcı madde ve sızdırmazlık elemanı olarak, inşaat sektöründe, ısı ve ses izolasyonunda yaygın olarak yararlanılmıştır.
İnsan Sağlığına zararları:
Asbest son derece kanserojen bir maddedir. Solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar. Uzmanlar cilde nüfuz etmesinin de mümkün olduğunu düşünmektedirler. Asbestin neden olduğu hastalıkların bazıları, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu gibi selim hastalıklardır. Ayrıca ciltte yaralara neden olabiliyor.

Kaynak : sonhaber.nl

Okumanızı Öneriyoruz

Plastik Atıkları Düşük Sıcaklıkta Değerli Malzemelere Dönüştüren Katalizör

Araştırmacılar ilk kez market poşetlerinden gıda ambalajlarına, oyuncaklardan elektroniklere kadar her şeyin içinde bulunan bir …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: