Alman Süpermarket Zinciri Plastik Pipet Satmayacak

Alman Süpermarket Zinciri Plastik Pipet Satmayacak

Yılda 42 milyon adet plastik pipet satan Almanya’daki süpermarket zinciri Rewe, önümüzdeki yıldan itibaren sadece yeniden kullanılabilir pipet satacağını duyurdu.

Almanya’nın önde gelen süpermarket zincirlerinden Rewe bundan böyle tek kullanımlık plastik pipet satmayacağını açıkladı. 6 bin civarında mağazası olan ve Rewe dışında Penny ve Toom gibi markalarla hizmet veren şirketin yıllık plastik pipet satışı 42 milyon civarında. Plastik pipetlerin doğaya zararı düşünülerek alınan bu karar, mağazalardaki mevcut stokların tüketilmesinin ardından hayata geçecek ve şirket bunun ardından yeni siparişte bulunmayacak.

Perakende zinciri önümüzdeki yılın başından itibaren ise plastik pipet yerine kağıttan, buğday sapından ve paslanmaz çelikten üretilen tekrar kullanılabilir pipetleri müşterileri için satışa sunmayı planlıyor.

Dünya çapında plastik kullanımının artması okyanuslarda aşırı kirliliğe neden oluyor. Özellikle son haftalarda gündem olan bu konuyla ilgili Avrupa Birliği ve İngiltere plastik pipet ve kulak pamuğu gibi tek kullanımlık ürünleri yasaklamaya varan önlemler almayı tartışıyor.

Dünya çapındaki popüler restoran zinciri McDonald’s da yakın zamanda tek kullanımlık pipetlerin kaldırmayı planladıklarını duyurmuştu.

AB Komisyonu bu yılın başında plastik çöp stratejini açıklamış ve 2030 yılından itibaren AB pazarındaki bütün plastik ambalajların yeniden dönüştürülebilir olmasına ve tek kullanımlık plastik kullanımının azaltılması gerektiğine işaret etmişti. AB Komisyonu bunun yanı sıra dünya genelinde denizlere giden çöplerin yüzde 85’inin plastik olduğunu, bu çöplerin ekolojik sisteme zarar verdiğini ve biyolojik olarak yeniden işletmeye uygun olmadığını da vurgulamıştı.

AB Komisyonu’nun hedefi  2025 yılında AB içinde on milyon ton plastik çöpün yeniden ürünlere dönüştürülebilmesi. Hali hazırda bu rakam yılda 2-3 milyon tonla sınırlı.

Kaynak : dw.com

578 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!