Çin, Dünyanın En Büyük Petrol Rafinerisi Haline Geldi

Çin Dünyanın En Büyük Petrol Rafinerisi Haline Geldi

Çin’in petrol ve kimya endüstrisine yapılan yatırımda istikrarlı bir büyüme trendi sürüyor.

Çin’in petrol ve kimya endüstrisine yapılan yatırımda istikrarlı bir büyüme trendi sürüyor. Toplam rafinaj kapasitesinin yılda 920 milyon tona ulaşmasıyla, Çin artık dünyanın en büyük petrol rafinerisi haline geldi.

Çin Petrol ve Kimya Endüstrisi Federasyonu (CPCIF), endüstrinin 2022 ekonomik işleyişiyle ilgili bilgiler paylaştı. 2022 yılında petrol ve doğal gaz üretiminde istikrarlı büyümenin korunduğu, petrol ve doğal gaz çıkarmaya ve kimya endüstrisine yatırımın hızla büyüdüğü öğrenildi.

Çin Petrol ve Kimya Endüstrisi Federasyonu’nun verilerinde Çin’in dünyanın en büyük petrol rafinerisi haline geldiği ve petrokimya endüstrisinin yüksek kaliteli gelişiminde yeni bir atılımın gerçekleştirildiği aktarıldı. Günümüzde kapasitesi 10 milyon ton ve üzeri olan rafineri sayısının 32’ye çıktığı, toplam rafinaj kapasitesinin ise yılda 920 milyon tona ulaşarak dünya sıralamasında ilk sırada yer aldığı belirtildi.

Verilere göre, 2022 yılında ham petrol üretimi yıllık yüzde 2,9 artışla 205 milyon tonu ve doğal gaz üretimi ise yıllık yüzde 6,4 artışla 217,79 milyar metrekübü buldu. 2022’de, petrol ve doğal gaz çıkarma ve kimya endüstrisine yatırımın artış oranı, ulusal endüstri ve imalatın ortalama seviyesini aştı. Petrol ve doğal gaz çıkarma, kimyasal hammadde ve kimyasal ürün imalatına yatırımlar sırasıyla bir önceki yıla göre yüzde 15,5 ila yüzde 18,8 arttı.

Kaynak : kuyumcularindunyasi.com

1.116 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!