Altaca Enerji Balıkesir’de Sentetik Petrol Üretecek

altaca enerji balikesirde sentetik petrol uretecek

Altaca Enerji, Balıkesir’de açacağı tesiste sentetik petrol üretecek. Firma kendi geliştirdiği CatLiq teknolojisi ile doğada bulunan tüm doğal hidrokarbonları kullanarak sentetik petrol, mineral gübre ve deşarj kriterine uygun su elde edecek.

Altaca Enerji’nin Gönen Biyogaz, Sentetik Petrol, Organik Gübre ve Hümik Asit Entegre Tesisleri’nin açılışı yarın Balıkesir’de gerçekleştirilecek.

Şirket, yerli biyogaz teknolojisinin geliştirilmesi ve uygulaması, katalitik sıvılaştırma (catliq) yöntemi ile sentetik petrol, üretim teknolojisinin geliştirilmesi ve uygulaması, organik katı ve sıvı gübre teknolojisi uygulamaları, hümik asit gübre üretim teknolojisi geliştirilmesi ve uygulaması alanlarında faaliyet gösteriyor.

Altaca Enerji, Gönen’de açılacak tesislerinde ise termofilik biogaz tesisi, sentetik petrol tesisi, organik gübre tesisi ve hümik asit tesisi olacak.

Bu tesislerle firma, sıfır veya negatif maliyetli hammadde, hammadde değişimlerine uygun esnek proses tasarımı, kendi enerjisini kendi üreten tesis, sıfır sıvı deşarjı ve maksimum enerji entegrasyonu faaliyetleri gösterilecek.

Gönen tesislerinde, sığır atıkları, tavuk atıkları, mezbaha atıkları, pirinç sapı, park ve bahçe atıkları gibi tarımsal atıklar, kostikli süt fabrikası atıkları, maya fabrikası atıkları ve atık su ile yetiştirilmiş enerji bitkileri işlenecek.

Bu maddelerin işlenmesiyle 3.7 megavat elektrik üretimi, yıllık 13 bin ton buhar, gübre tesisi hammadesi, sıvı gübre ve sıcak su elde edilecek.

Altaca Enerji, GOSB Teknopark’ta 2. ve 3. nesil bir dönüşüm uygulaması olan ve patentleri kendisine ait CatLiq teknolojisini geliştirdi. CatLiq teknolojisi, ham petrol, doğal gaz, kömür gibi doğada bulunan tüm doğal hidrokarbonlar organik maddelerin bozunması ile oluşuyor. Bu teknolojiyle, sentetik petrol, organik gübrenin hammaddesi olan mineral gübre ve deşarj kriterine uygun su elde ediliyor.

Kaynak : aktifhaber.com

918 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!