Kimya Sektöründe Yılın İlk Yarısı

kimya sektorunde yilin ilk yarisi

Petrol fiyatları ve parite kimyanın dengesini bozuyor.

Kimya sektörü yılın ilk yarısında değer bazında yüzde 10,35 gerileme ile yaklaşık 8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Geçen yıla göre miktar bazında yüzde 21,56’lık artış ile 8,8 milyon ton ihracata ulaşan kimya sektörü, yılın ikinci yarısına ihracatta toparlanma beklentisi ile girdi.

Kimya sektörü yılın ilk yarısında 7 milyar 995 milyon dolarlık ihracata ulaştı. Bu dönemde dolar bazında ihracat yüzde 10,35 gerilerken, miktar bazında yüzde 21,56 artış gösterdi. İlk yarıda en fazla ihracat Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak’a yapılırken; Almanya, İspanya, Suudi Arabistan, İtalya, İran, Malta ve Azerbaycan-Nahcivan üst sıralarda yer alan diğer ülkeler oldu.

Kimya ihracatını ilk yarıda plastik sektörü sırtladı

Euro-dolar paritesindeki etkilerin yoğun bir şekilde hissedildiği Ocak – Haziran dönemindeki kimya sektörü ihracatında ilk üçte; plastikler ve mamulleri, mineral yakıtlar ve yağlar ile anorganik kimyasallar yer aldı. Plastikler ve mamulleri 2 milyar 538 milyon dolar ile lider olurken, plastikleri 2 milyar 013 milyon dolar ile mineral yakıtlar ve yağlar, 609 milyon dolar ile anorganik kimyasallar izledi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, yeni kurulacak hükümet ile birlikte yılın ikinci yarısından ümitli olduklarını belirtti. Akyüz, “Ekonomik büyümenin ve ihracat artışının sürdürülmesinde, istikrar oldukça önemli. Bu istikrarı sağlayacak güçlü bir hükümete ihtiyacımız var. İhracatçı ve sanayicilerimizin beklentisi de bu yönde. İlk altı ayda ihracatta zaten negatif görünüm bekliyorduk. Buna rağmen sektör olarak değer bazında düşen ihracatımızı miktar bazında artırmayı başardık. Yaşanan bu durumu petrol fiyatlarındaki gerilemeye ve dolar/euro paritesindeki düşüşe bağlıyoruz. Ancak ikinci yarı bizim için çok daha önemli ve bu görünümün artıya döneceğine inanıyoruz” dedi.

Kaynak  : haberler.com

560 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!