Angela Merkel

Angela Merkel

Angela Merkel, Almanya’nın ilk kadın şansölyesi, ilk kadın başbakanı ve Avrupa Birliği’nin mimarlarından biri olarak bilinen önde gelen Alman politikacıdır.

Angela Merkel olarak da tanınan Angela Dorothea Kasner, 17 Temmuz 1954’te Hamburg’da dünyaya geldi. 1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra Leipzig Üniversitesi’nde fizik eğitimi almış olan Merkel siyasete girmeye karar verdi. Hıristiyan Demokrat Parti’nin başkanlığına yükselen Merkel, 2005 ulusal seçimlerinden sonra Almanya’nın ilk kadın şansölyesi olarak seçildi ve Avrupa Birliği’nin önde gelen isimlerinden biri oldu. 26 Mart 2014’te Merkel, Avrupa Birliği hükümetinin görev süresi en uzun görev alan başkanı oldu. 24 Eylül 2017 tarihinde yapılan seçimleri yine Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Parti kazandı ve Merkel 4. kez başbakan seçildi. Ayrıca, hala üst düzey G7 lideridir.

Gençliği ve Eğitimi

Merkel, 1954’te Almanya’nın Hamburg kentinde, babası Horst Kasner ve annesi Herlind’in çocukları olarak dünyaya geldi. Babası Luteryan bir papaz ve annesi İngilizce-Latince öğretmeniydi. Merkel’in iki kardeşe sahip; fizikçi Markus Kasner ve meslek terapisti olan Irene Kasner. Gençliğinde, ‘’Kasi’’ lakabı soyadları olan Kasner’den akranları tarafından türemiştir.

Merkel, Polonya ve Alman kökenlidir. Babasının babası, Ludwik Kaźmierczak, 20. yüzyılın başlarında Polonya’nın bağımsızlık mücadelesine katılan Alman etnik polisiydi. Ludwik, Merkel’in büyükannesi Margarethe ile evlendi. Margarethe, Berlin tarafından olan bir Almandı. Ludwik buradaki polis ofisinde çalıştı. 1930’da Polonya’nın Kaźmierczak soyadını Kasner olarak almanlaştırdılar. Merkel’in annesinin babası ve annesi olan Danzigli politikacı Willi Jentzsch ve Elbing kentinden Gertrud Alma née Drange idi.
Kasner ailesinin Batı Almanya’dan Doğu Almanya’ya göç etmesinde din önemli bir rol oynadı. Merkel’in baba tarafından büyük dedesi aslen Katolik’tir, ancak tüm aile, Merkel’in babasının çocukluğunda Lutheranizm’e dönmüştür. Merkel’in babası bu süreçte Luteryan teolojisi okumuştur. Merkel sadece üç aylıkken 1954’te, babası Quitzow’daki bir kiliseye kabul edildi. Bu kilise Doğu Almanya’da idi ve bu nedenle ailesi Templin’e taşındı. Merkel, Doğu Berlin’in 90 km uzağında kırsal bir alanda büyüdü.  Alman Demokratik Cumhuriyeti’ndeki (Doğu Almanya) pek çok genç insan gibi Merkel, iktidardaki Sosyalist Birlik Partisi’nin sponsorluğunda düzenlenen resmi gençlik hareketi olan Free German Youth (FDC) üyesiydi. Üyelik, normal şartlarda gönüllü olarak yapılıyordu ancak katılmayanların yüksek öğretime kabul edilmeleri zorlaşıyordu. Merkel, Doğu Almanya’da yaygın olan yaş töreni olan Jugendweihe’ye katılmadı. Daha sonra Academy of Sciences’ta FDJ sekreteri oldu. Merkel, tiyatro biletleri alma ve Sovyet yazarlarını ziyaret ederek görüşmeler organize etme gibi etkinlikler içeren kültür sekreteri olduğunu belirtti.    Okulda akıcı bir şekilde Rusça konuşmayı öğrendi, Rusça ve matematik alanındaki yeterlilikleri nedeniyle ödüller aldı. Merkel, Leipzig Üniversitesi’nde 1973-1978 yılları arasında fizik eğitimi gördü. Öğrenci iken, Moritzbastei’nin yıkıntısının yeniden inşası etkinliğine katıldı, öğrenciler kampüste kendi kulüp ve rekreasyon tesislerini kurmaya başladılar. Böyle bir girişim, o dönemin DDR’ından ve Leipzig Üniversitesi’nden olumsuz karşılık aldı ancak SED partisinin yerel liderliğinin desteğiyle projenin devam etmesine izin verildi.   Leipzig Üniversitesi’ndeki çalışmalarının sonuna doğru, Merkel mühendislik okulunda asistan profesörlüğe başvurdu. İşe başlamanın bir şartı olarak Merkel, meslektaşları hakkında DDR gizli polisi Stasi’ye rapor vermeyi kabul etmesi gerektiği söylendi. Merkel, etkili bir casus olabilecek kadar sır saklayamadığı bahanesini kullanarak reddetti. Merkel 1978-1990 yılları arasında Berlin-Adlershof’da bulunan Academy of Sciences’ın Fizikokimya Enstitüsünde hem çalıştı hem de eğitim gördü. 1986’da kuantum kimyası üzerine olan tezi ile doktorasını elde etti. Burada  araştırmacı olarak çalıştı ve çeşitli makaleler yayınladı.

Siyasi Hayatı

Merkel, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra 1989’da siyasi dünyaya adım attı. Doğu Almanya’nın yeni demokratik partisi Demokratischer Aufbruchfirst’e katıldı ve Doğu Almanya’da yapılan ilk ve tek demokratik seçimler sırasında Merkel, Lothar de Maizière liderliğindeki yeni hükümetin vekil sözcüsü seçildi.

Partisi (Demokratischer Aufbruchfirst), Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden sonra Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ile birleşti ve birleşmeden sonraki ilk demokratik seçimler sırasında Merkel, Federal Meclis’e (Alman Parlamentosu) seçildi. Seçimden kısa bir süre sonra, Başbakan ve CDU parti genel başkanı Helmut Kohl’un kabinesine Kadın ve Gençlik Bakanı olarak atandı. 1994 yılında Kohl tarafından atandı, Çevre ve Reaktör Güvenliği Bakanı olarak görev yaptı ve siyasi kariyerinin temelini attı. 1998 seçimlerinde Kohl hükümeti yenildiğinde, Merkel CDU Genel Sekreteri oldu; 1999’da mali skandalın ardından CDU’nun ilk kadın başkanlığına seçildi ve 10 Nisan 2000’de göreve başladı. Merkel, seçim öncesinde öncelikle ‘’derin katolik kökenleri olan erkeklere egemen, sosyal açıdan muhafazakâr bir parti, batı ve güney Almanya’daki sağlam kale” olan CDU partisinde dramatik bir değişimi temsil etti. Diğer taraftan Merkel, Protestan kadın kimliğiyle, Kuzey Almanya’da güçlü bir kurucu unsuru vardı. Bu sebeplerden ötürü, Alman nüfusu arasında çok popülerdi ve 2002 genel seçimlerinde CDU Şansölyesi ve kardeş partisi Bavyera Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) için en çok sevilen isim oldu. Ancak seçimler istediği gibi olmamıştı. Merkel öncelikle kendi partisinden destek almaması nedeniyle adaylığı kaybetti. CDU / CSU biletinin adaylığını kazanan CSU partisi genel başkanı Edmund Stoiber tarafından siyasi olarak zayıf düşmüştü, ayrıca şansölyesini Gerhard Schröder’e kaptırmıştı. Stoiber seçimleri kaybettikten sonra, CDU başkanlığına ek olarak Merkel, Bundestag’ın en alt katındaki muhafazakar muhalefetin lideri oldu. Muhafazakâr muhalefetin lideri olduğu süre boyunca Merkel, Alman ekonomik sistemi (kendi muhafazakâr partisi için de aşırı pazar yanlısı görünen böyle bir serbestleşme politikaları) ile ilgili birçok politika değişikliği önermiş ve güçlü bir Alman-ABD ilişkisini desteklemiştir. Merkel’in politikaları bazen Almanların da hoşuna gitmemesine rağmen popülaritesi hiç bir zaman azalmadı ve 2005 genel seçimlerinde sadece Merkel, CDU / CSU biletine adaylığını kazanmakla kalmadı, aynı zamanda eski Başbakan Gerhard Schröder’i yenerek Almanya’nın ilk kadın Şansölyesi olarak seçildi.

22 Kasım 2005 tarihinde şansölye olarak görev yapan Merkel, serbest piyasa ekonomisi gündemini ve Birleşmiş Milletler ile olan ilişkisini sürdürürken, CDU, CSU ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ‘den oluşan Büyük Koalisyon’a liderlik etti. 24 Eylül 2017 tarihinde yapılan seçimleri yine Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Parti kazandı ve Merkel 4. Kez başbakan seçildi. Ayrıca, Alman sağlık sistemi ve vergi reformunun yeniden tasarlanmasına odaklanmıştır, hala üst düzey G7 lideridir.

Başlıca Çalışmaları

Merkel, Almanya ve Hindistan arasındaki dış ilişkileri güçlendirmede önemli bir rol oynamıştır. 2006 yılında Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ile birlikte iki ülke arasındaki gelecekteki iş birliğine odaklanarak enerji, bilim, teknoloji ve savunma alanlarına ilişkin ‘’Joint Declaration’’ imzalamıştır.

Şansölye olarak önceliklerinden biri, transatlantik ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesiydi. 2007’de Transatlantik Ekonomik Konsey için daha entegre bir transatlantik serbest ticarete engel oluşturmayı amaçlayan anlaşmayı imzalamıştır.

Kişisel Hayatı

Angela Merkel, 1977’de fizikçi Ulrich Merkel ile evlendi ancak evlilik 1982’de boşandı. Merkel, 1998’den beri Kimya profesörü Joachim Sauer ile evlidir. 

Alman Onur Ödülü

Grand Cross of the Order of Merit of the Federal Republic of Germany

Uluslararası Onur Ödülleri

Grand Cross of the Order of Honour for Services to the Republic of Austria

Grand Cross of the Order of the Balkan Mountains

Recipient of the President’s Medal

Grand Cross with Collar of the Order of Merit of the Italian Republic

Grand Cross with Chain of the Order of Vytautas the Great

Knight Grand Cross of the Order of Merit

Grand Cross of the Order of the Sun of Peru

Grand Cross with Collar of the Order of Infante Henry

Grand Officer of the Order of Abdulaziz al Saud

Presidential Medal of Freedom

Fahri Doktorları

Hebrew University of Jerusalem , 2007

Leipzig University, Haziran 2008

University of Technology in Wrocław,Polonya, Eylül 2008

Babeş-Bolyai University, Romanya,Ekim 2010

Radboud University,23 Mayıs 2013

University of Szeged,Aralık 2013

University in Bratislava,Aralık 2014

University of Bern, Eylül 2015

Ghent University and Katholieke Universiteit Leuven, Ocak 2017

University of Helsinki, Mayıs 2017

Ödülleri

Recipient of the Jawaharlal Nehru Award for International Understanding

Vision for Europe Award, 2006

Karlspreis (Charlemagne Prize), 2008

B’nai B’rith Europe Award of Merit, 2008

Forbes Dergisi “The World’s 100 Most Powerful Women”, 2006-2016

The World’s 50 Most Influential Figures, 2010

Jawaharlal Nehru Award, 31 Mayıs 2011

Heinz Galinski Award, 28 Kasım 2012 in Berlin, Almanya

Indira Gandhi Peace Prize ,2013

Time Dergisi ‘’Person of the Year’’, Aralık 2015

Elie Wiesel Award,2017

408 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!