Antidepresanlar Niçin Kilo Aldırır?

Antidepresanlar Niçin Kilo Aldırır

Antidepresanlar duygu durum bozukluğu yaşayan insanlara büyük ölçüde yardımcı olabiliyor. Ama bazen bu ilaçlar belirgin bir kilo alımına sebep olurlar. Çalışmalar antidepresan kullanan insanların %25 inin belirgin bir biçimde kilo aldığını gösteriyor. Bu durum antidepresanları 6 ay ve daha fazla süre kullanan insanlarda daha yaygın biçimde görülüyor.

Antidepresanlar Buna Değer mi?

Antidepresanların, milyonlarca hastaya ne kadar fayda sağladığı konusunda anlaşmazlıklar var. Arkadaşım Dr. Ellien Hendricksen Savvy Psychologist ‘in yeni bölümünde bu konu üzerinde bazı araştırmaları gözden geçirdi. Ellien’ e göre ilaçlar şiddetli depresyonu olanlarda yada spektrumun diğer ucunda hafif fakat uzun süreli depresyona sahip olanlar için en iyi şekilde işe yaramakta. Ancak Dr. Hendricksen aynı zamanda bu istatistiksel analizlerin herhangi bir bireyin ilaçlara nasıl tepki vereceğini öngöremediğinide vurguluyor. Diğer bir deyişle, en az yan etkiyle mümkün olan en iyi sonuçları almanıza ve yardımcı olacak nitelikli bir sağlık uzmanı ile çalışmak gerçekten önemlidir.

Farklı Bir İlaca Geçmek Yardımcı Olabilir

Örneğin, bazen istenmeyen kilo alım sorunu kullanılan antidepresanla aynı sınıftan olan başka bir antidepresana geçişle çözülebilir. Bazı antidepresanlar istatistiksel olarak kilo alımına yol açıyor olsada, etkiler kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterir. Kilo alımına neden olmaması beklenen bir ilaçtan kilo alabilirsiniz yada tam tersi. Bir ilaç çok yardımcı olabiliyorken ona benzer bir ilaç hiç yardımcı olmayabilir. Bu nedenle hastalarla doktorların, en iyi şekilde çalışan ve en az istenmeyen etkiye sahip olanı bulmak için bir dizi yöntem denemesi olağan bir durumdur, ve Dr. Hendricksen’in bize hatırlattığı gibi, depresyon, duygu durum bozukluklarında en iyi çözüm, ilaç müdahalelerine ek olarak bir çeşit konuşma terapisinide içeren çözümdür. Bunun için, sağlıklı bir diyet, egzersiz ve iyi uyku alışkanlıklarının daha da önem kazanmakta.

Antidepresanların Neden Olduğu Kilo Alımına Karşı Koymak

Yine, burada biraz dezavantajlıyız. Bu talihsiz yanetki iyi bilinmesine rağmen biz hala antidepresanların neden kilo aldırdığını tam olarak anlamış değiliz. Teoriler, antidepresanların metabolizmanızı veya iştahınızı etkileyebileceğini veya su tutulmasına neden olabileceğini söylüyor. Antidepresanlar olsun yada olmasın, metabolizmanızın hızlanması ve iştahınızın kontrol altında tutulması için burada bazı stratejiler var.

  • Proteinle beslenmek: Proteinli gıda alımınızı artırmak metabolizmanızı hızlandır. Protein barındıran gıdaları her öğününüzde deneyin.
  • Lifli gıdalarla beslenmek: Lifli gıda tüketiminizin artması açlık hissini bastırır. Daha fazla fasülye, mercimek, bezelye, soya fasulyesi, kepekli tahıllar yiyin ve elmaları ve patatesleri kabuklarıyla birlikte yiyin!

Kaynak : scientificamerican.com

11.683 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!