Antiepileptik İlaçlar: İnteraksiyonlara Daha Fazla Dikkat Edilmeli

Antiepileptik İlaçlar: İnteraksiyonlara Daha Fazla Dikkat Edilmeli

Birçok epilepsi hastası etkileşim potansiyeline sahip ilaç kombinasyonları almaktadır. Bu risk özellikle yaşlı hastalarda artıyor. ABD’li bilim insanları bu sonuca sigortalı Medicare reçetelerinin retrospektif değerlendirmesinin ardından ulaşmıştır. Buna göre her yeni tanı almış geriatrik epilepsi hastalarından birine zaten mevcut olan antikonvülsan ilaçlarla etkileşme giren bir antiepileptik ilaç verilmiştir. Bunu Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden Dr. Edward Faught’un ekinde olan araştırmacılar “Epilepsia” dergisinde belirtmiştir.Mevcut epilepsi hastasi olanlardan yüzde 39’u diğer ilaçlarla etkileşime giren bir antikonvülsan yutmaktadır.

Aksine yaşı ilerlemiş yeni teşhis edilen epilepsi hastalarından her beşde birinde yeni reçete edilen antikonvülzanlar halihazırda mevcut olan ilaçlar ile etkileşime girmektedir. Mevcut epilepsi hastalarının yüzde 29’unda, diğer ilaçlardan dolayı antikonvülsif tedavide yan etkilerden korkulmaktadır.

Araştırmacılara göre özellikle bu gibi yeniliklerde interaksiyonlar daha fazla düşünülmelidir. Bazı yeni ilaçlara bağlı olarak, etkileşimlerden korunmak çoğu kez mümkündür. Bir nörologun ilacı reçete ettiği durumlarda daha az etkileşim meydana gelmektedir.

12 Şubat, Uluslararası Epilepsi Günüdür.

Kaynak : pharmazeutische-zeitung.de

Okumanızı Öneriyoruz

Tekstil Tabanlı Kompozitler Geleceğin Uzay Mühendisliğini Dokuyabilecek

Fotoğraf: Örgü makinesi. Kaynak: Manchester Üniversitesi Manchester Üniversitesindeki gelişmiş malzemeler araştırması, ilk kez örülmüş tekstil …