Her İki Kişiden Biri İlaçları Kötüye Kullandığını Kabul Ediyor

Her İki Kişiden Biri İlaçları Kötüye Kullandığını Kabul Ediyor

Almanların neredeyse yarısı (yüzde 43), özellikle kişisel refahı arttırmak için ilaçların kötüye kullanılmasının kabul edilebilir olduğunu düşünmektedir. ABDA, bunu Berlin’deki “Uyuşturucu İstismarı – Gerçekler ve Zorluklar” sempozyumu vesilesiyle bugün, 16-70 yaş arası 5.000 Alman’dan oluşan bir Forsa araştırmasının sonuçları olarak açıkladı. Ankete katılanların yüzde 17’si, kişisel sağlıklarını iyileştirmek için herhangi bir tıbbi ihtiyaç olmadan reçeteli ilaçlar aldıklarını itiraf etti. Yüzde 26´sı  için bunun kabul edile bilir olduğu öğrenildi.

Federal Eczacılar Odası Başkanı Andreas Kiefer, bu sonuçları korkunç buluyor. “Tıbbi zorunluluk olmadan ilaç almak hiç de basit bir olay değil.” Çünkü her ilacın riskleri ve yan etkileri vardır. Ayrıca, ümit edilen “doping etkisi” sadece kısa bir süre için gerçekleşmektedir.

Anket ayrıca, zihinsel performansa yönelik ya da iyilik halinin iyileştirilmesi için alınan ilaçların fiziksel performans dopinginden daha çok kabul gördüğünü ortaya koymuştur. Bu nedenle bu tür ilaçları almanın en önemli sebebi: Ruhsal bir iyileşme veya sinir ve endişenin azalması. Katılımcıların yüzde 13’ü bu nedenle reçeteyle satılan ilaçları seçiyor. Ve yüzde 20´si için bu olası bir ihtimal.

Ankete göre yüzde 5´i için konsantrasyonun ve diğer zihinsel performansların artması için tıbbi ihtiyaç duyulmadan reçeteli ilaç almak mümkün. Diğer yüzde 22’i de bunu bir seçenek olarak görüyör. Karşılaştırmak için: Daha iyi görünmek için yüzde 3’ü reçeteli bir ilaca başvurmuştur; başka yüzde 10 için de bu bir uygulanabilir bir seçenek. Reçeteli ilaçları kötüye kullananların yüzde 11’i bunları yasadışı bir şekilde internetten aldıklarını itiraf ediyor.

Reçeteli ilaçlardan daha sık olarak, reçetesiz veya reçetesiz satılan ilaçların kötüye kullanılması hafife alınıyor. ABDA’ya göre, katılımcıların yüzde 30’u kişisel refahlarını artırmak için en az bir kez bu ilaçları yuttuklarını söylüyor. Diğer yüzde 25’i de bunu bir seçenek olarak görüyör. Kiefer: “Eczacılar hastalarımıza faydaları ve tabi ki de ilaçların riskleri ve yan etkileri hakkında bilgi vermek zorundalar. Reçetesiz satılan ilaçlarda hastaları tek bilgilendiren bizleriz.”

Kaynak : pharmazeutische-zeitung.de

Okumanızı Öneriyoruz

Rice Üniversitesinden Bilim İnsanları Atık Plastikleri Grafene Dönüştürüyor

Plastik atık, ACDC sayesinde saf siyah grafen olarak geri dönüştürülüyor. Rice Üniversitesi bilim insanları,  gezegenin …