Araştırmacılar, Bir Proteinin Hücrelerdeki Su Kaybının Olumsuz Etkisini Nasıl Azalttığını Keşfediyor

Houston Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacısı, vücuttaki bir proteinin hipertonisitenin olumsuz etkilerini, su dengesizliğini ve hücrelerin içindeki çözünen maddeleri nasıl azalttığını buldu. Hipertonisite, hücre küçülmesine ve sonunda hücre ölümüne neden olur. Bulgular, beyin tümörlerinden kaynaklanan ödem, sinir hastalıkları ve böbrek hasarı da dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıklar için etkilere sahip olabilir.

Biyokimya klinik profesörü Raj Kumar, “Aktifleştirilmiş T hücrelerinin Nükleer Faktörü 5 (NFAT 5) olarak adlandırılan proteinin, özellikle hipertonisiteye yanıt olarak tonisiteyi düzenlemek için nasıl çalıştığına dair bir mekanizma bulduk” dedi. Kumar bulgularını Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde bildiriyor. NFAT5, sıvı hacminde büyük dalgalanmalar yaşayan böbrekler gibi dokulardaki stresin zararlı etkilerine karşı hücreleri koruyan çok önemli bir rol oynar. NFAT5 etkinleştirildiğinde, sıvı dengesini etkileyen ve hücrelerin bütünlüğünü korumaya yardımcı olan koruyucu osmolitleri, küçük çözünen maddeleri ifade eder. Kumar, osmolitlerin çalışmasının burada bitmediğini keşfetti. Simbiyotik bir süreçte, NFAT5’i de aktive edebilirler.

Kumar, “NFAT5, osmolitlerin ve osmolitlerin NFAT 5 üzerinde hareket ederek genleri aktive edebilmesi için ona yapı kazandırmasını sağlar” dedi. NFAT5’in genetik dizisindeki ilk 200 amino asit , doğası gereği sıralanmıştır, tanımlanmamış bir şekle sahip değildir. Kumar, osmolitlerin bölgedeki yapıyı artırdığını ve yapılandırıldıktan sonra NFAT5’in, bazıları hücresel işlevi sürdürmek için kritik olan diğer proteinlerle etkileşime girdiğini buldu.

Kumar, “Bu tür protein-protein etkileşimleri, herhangi bir transkripsiyon faktörünün doğal işlevidir. Yapılandırılmış NFAT5 ile etkileşime giren proteinlerden biri, apoptozu veya programlanmış hücre ölümünü baskıladığı bilinen yüksek hareketli grup proteinidir (HMGI-C)” dedi.

Suyun Önemi

Daha önce bir bitkiye sahipseniz, suyun yaşam kaynağı için ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hücre kütlesinin yaklaşık% 70’ini oluşturan su, insanlarla aynı rolü oynar. İnsan vücudundaki 70 trilyon hücrenin tümü için, görevini yerine getirmek için her birinin su ve çözünen madde dengesine ihtiyacı vardır, bu da vücudun, organlarının ve dokularının düzgün çalışmasını sağlar.

Ancak bu hassas denge bazen bozulur ve tıpkı bitki hücrelerinden su sülüğünün bitkinin ölmesine neden olduğu gibi, su, insan hücrelerinden ozmoz yoluyla sızdığında, hücreler küçülmeye başladığında hücre ölümü başlar.

Kumar, “Memeli hücreleri, çeşitli stres biçimleri sırasında hayatta kalmayı artıran uyarlanabilir yanıtlara sahiptir” dedi. “Hücreler ozmotik akışına izin vererek hiperosmotik ortam tarafından uyarılan hücre hacim azalmasını dengelemek için bilinen organik osmolitler, biriktirerek hipertonik strese uyum su içine hücreler “.

Bulgular, artan hücre içi iyonik kuvvetin ve hipertonisitenin neden olduğu yüksek ozmolitlerin NFAT5’i aktive etme ve stabilize etme olasılığını artırmaktadır.

Kaynak :  phys.org

318 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!