Araştırmacılar COVID-19 için Antiviral Membran Maskesi Geliştirmeye Çalışıyor

Araştırmacılar COVID-19 için Antiviral Membran Maskesi Geliştirmeye Çalışıyor

Dibakar Bhattacharyya 50 yıldan uzun bir süredir Kentucky Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde araştırmacıdır ve yaşam bilimleri malzemelerini filtrelemek ve temiz su üretmek için sentetik membranlarla birleştirmeye odaklanan araştırmasıyla ünlüdür.

Bugün, arkadaşlar ve meslektaşları tarafından “DB” olarak bilinen İngiltere Membran Bilimleri Merkezi müdürü , yeni koronavirüsün yayılmasına yönelik on yıllardır süren membran uzmanlığına katkıda bulunuyor . Temas halinde COVID-19 virüsünü yakalayacak ve devre dışı bırakacak tıbbi bir yüz maskesi geliştirmek için çalışmaları vardır.

DB, “Yeni koronavirüsü sadece N95 maskesi gibi etkili bir şekilde filtrelemekle kalmayıp aynı zamanda virüsü tamamen devre dışı bırakacak bir membran oluşturma yeteneğine sahibiz.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Bu yenilik, virüsün yayılmasını daha da yavaşlatacak ve hatta engelleyecektir. Ayrıca, bir dizi insan patojenik virüsüne karşı korumak için gelecekteki uygulamalara da sahip olacaktır.”

“Yeni koronavirüs, taç şeklindeki veya koronal görünüşünü veren kulüp şeklindeki” s-protein “sivri uçlarla kaplıdır. Protein sivri uçları, virüsün vücutta bir kez konakçı hücrelere girmesine izin veren şeydir. koronavirüsün protein sivri uçlarına yapışacak ve onları ayıracak, virüsü öldürecek proteolitik enzimleri içerir “dedi.

Pasif membranların aksine, fonksiyonelleştirilmiş membranlar, seçici bağlanma veya deaktivasyon yoluyla virüsler gibi istenmeyen parçacıklarla etkileşime girerek ek yararlar sağlar.

Yetkili, bitmiş ve test edilmiş ürünün oluşturulması sürecinin yaklaşık altı ay süreceğini söyledi. Daha sonra çalışma, büyük ölçekli bir membran üreticisi ile mevcut işbirliği yoluyla kolaylaştırılacaktır.

Kaynak : acs.org

Okumanızı Öneriyoruz

Kanadalı Bilim İnsanları, Laboratuvar Ortamında Yağ ve Kas Hücrelerinden Oluşan Et Türü Geliştirdi

Kanada’nın Hamilton kentindeki McMaster Üniversitesi bilim insanları, laboratuvar ortamında hem yağ hem de kas hücrelerinden …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: