Araştırmacılar COVID-19 için Antiviral Membran Maskesi Geliştirmeye ÇalışıyorDibakar Bhattacharyya 50 yıldan uzun bir süredir Kentucky Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde araştırmacıdır ve yaşam bilimleri malzemelerini filtrelemek ve temiz su üretmek için sentetik membranlarla birleştirmeye odaklanan araştırmasıyla ünlüdür.

Bugün, arkadaşlar ve meslektaşları tarafından “DB” olarak bilinen İngiltere Membran Bilimleri Merkezi müdürü , yeni koronavirüsün yayılmasına yönelik on yıllardır süren membran uzmanlığına katkıda bulunuyor . Temas halinde COVID-19 virüsünü yakalayacak ve devre dışı bırakacak tıbbi bir yüz maskesi geliştirmek için çalışmaları vardır.

DB, “Yeni koronavirüsü sadece N95 maskesi gibi etkili bir şekilde filtrelemekle kalmayıp aynı zamanda virüsü tamamen devre dışı bırakacak bir membran oluşturma yeteneğine sahibiz.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Bu yenilik, virüsün yayılmasını daha da yavaşlatacak ve hatta engelleyecektir. Ayrıca, bir dizi insan patojenik virüsüne karşı korumak için gelecekteki uygulamalara da sahip olacaktır.”

“Yeni koronavirüs, taç şeklindeki veya koronal görünüşünü veren kulüp şeklindeki” s-protein “sivri uçlarla kaplıdır. Protein sivri uçları, virüsün vücutta bir kez konakçı hücrelere girmesine izin veren şeydir. koronavirüsün protein sivri uçlarına yapışacak ve onları ayıracak, virüsü öldürecek proteolitik enzimleri içerir “dedi.

Pasif membranların aksine, fonksiyonelleştirilmiş membranlar, seçici bağlanma veya deaktivasyon yoluyla virüsler gibi istenmeyen parçacıklarla etkileşime girerek ek yararlar sağlar.

Yetkili, bitmiş ve test edilmiş ürünün oluşturulması sürecinin yaklaşık altı ay süreceğini söyledi. Daha sonra çalışma, büyük ölçekli bir membran üreticisi ile mevcut işbirliği yoluyla kolaylaştırılacaktır.

Kaynak :

Author

Kocaeli Üniversitesinde Kimya mühendisliği anabilim dalında yüksek lisans yapmaktayım. Araştırmayı ve kimya hakkında yeni bilgiler öğrenmek her zaman ilgimi çekmiştir. Kimya sektörü hakkında yeni gelişmelerden haberdar olmak ve bu konuda ilgisi olan insanlara faydalı olmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisine katılmış bulunmaktayım.