Araştırmacılar Kanser İlacı Geliştirmede Büyük Bir Atılım Gerçekleştirdi

Araştırmacılar Kanser İlacı Geliştirmede Büyük Bir Atılım Gerçekleştirdi

Wellington’daki Victoria Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, kanser tedavileri arayışında yeni bir buluş geliştirdi; bazı kanser türlerini hedef alan ve nadir bulunan doğal bir bileşiğin laboratuvarda alternatif versiyonlarını oluşturdular.

Kimyasal ve Fiziksel Bilimler Fakültesi’nden Dr. Joanne Harvey tarafından yürütülen çalışmada; araştırma ekibi bazı mantarlarda bulunan TAN-2483B bileşiğine başarılı bir şekilde çeşitli sentetik alternatifler üretti. Dr. Harvey, “Önceki araştırmalar, bu bileşiğin bazı kanser türlerinin gelişimine karşı etkili olabileceğini ve osteoporoz gibi kemik dejeneratifi hastalıklarına da yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ancak araştırmacılar, ilaç geliştirmede yararlı olması için onu yeterince büyük miktarda bulamadılar ya da oluşturamadılar” dedi.

Dr. Harvey, “TAN-2483B daha önce sadece küçük miktarlarda ya da karışımlar halinde ayrılmıştı. Bu yüzden, laboratuvarda daha büyük miktarlarda sentetik alternatifler üretebiliyor olmak oldukça heyecan verici” dedi.

Alternatif bileşiklerini oluşturan Dr. Harvey ve ekibi, şimdi doğal bileşiği de laboratuvarda yeniden oluşturmayı planlıyor. Bu da, TAN-2483B’nin tedavi edici potansiyelinin tamamen keşfedilebileceği anlamına gelecektir.

Dr. Harvey, “Alternatiflerimiz ve orijinal bileşik, farklı kanser enzimlerini hedef alıyor, bu nedenle laboratuvarda hepsini iyi miktarlarda yaratabilirsek, kanser ilacı gelişimi için daha da fazla yolumuz olacak” dedi.

Dr. Harvey ve ekibi, laboratuvarda daha büyük miktarlar üretmenin yanı sıra, üretim sürecini de uygun maliyetli ve daha erişilebilir hale getirmek için çalışıyor. Harvey, geliştirdikleri alternatiflerin ana yapı taşı olarak ucuz ve kolayca bulunabilen bir şeker kullandıklarını ve üretim sürecinin geri kalanının nasıl daha verimli hale getirilebileceğini de araştırdıklarını söylüyor.

Dr. Harvey, “Bu bileşiklerden büyük miktarlarda ucuz ve kolay bir şekilde üretebilirsek, onları kanser ilacı gelişiminin bir sonraki aşamalarına götürmek için gereken kapsamlı testleri yapmamızı sağlayacaktır” diyor.

Bu çalışma Chemistry dergisinde yayınlandı.

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Makine Öğrenmesi Algoritması Kullanımıyla Virüslerin Hızlı Tespiti Gerçekleştirildi

Devam eden küresel pandemi, COVID-19’a neden olan patojen SARS-CoV-2 virüsünü teşhis edebilen ve onu diğer …