Araştırmacılar Kış Oyunları Zamanında Olimpik Halka’nın Molekül Buluşuna Erişti

Fotoğraf  : FSU ekibinin yeni tekniğinde, ek bir altıgen karbon atomu halkası, iki hızlı adımda mevcut bir karbon açısından zengin molekülün zikzak kenarına kaynaştırılır. Çevik sürat patenine karşı çapraz toprak kayakçısını düşünün.

Dünyanın önde gelen kış sporcuları, 2018 Olimpik Kış Oyunları için pistlere hazırlanıyorken, Florida Eyalet Üniversitesi araştırmacıları kendi başlarına altın madalya keşfi yapmakta zorlandılar.

FSÜ Biyokimya ve Kimya Bölümü’nden bilim adamları PyeongChang’n zirvesinden 7000 milden daha uzakta olimpiken olarak isimlendirilen karbon ve hidrojen bileşimini sentezlemek için yeni bir strateji geliştirdi.

Biyokimya ve Kimya Profesörü olan Cottrell Family “ Olimpiken, ünlü Olimpiyat Halkası’nın şekline benzeyen beş halkaya bağlı bulanan bir moleküldür.“ “ Bu molekülleri sentezlemek için yeni süreç yapısal olarak karbon açısından zengin nanoyapıların hazırlanması için eşsiz bir araç sunuyor.”dedi.

Takımın buldukları Angewandte Chemie dergisinde yayınlandı.

Olimpikenler nanoölçekli molekülleri dekatloncular gibidir. Potansiyel uygulamalarının sırası güneş pilli ve yüksek teknolojili LED’ler, enerji ve bilgi depolama, çok yönlü sensörler içermektedir.

İlk olimpiken molekülü 2012 Londa Olimpiyatları’nın beklentisiyle İngiliz Kimyagerler tarafından açıklandı. Şuana kadar bu eşsiz yapıların sentezi zordu ve 1960’lara dayanan bir süreçle mümkün oldu.

FSU ekibinin yeni tekniğinde, ek bir altıgen karbon atomu halkası, iki hızlı adımda mevcut bir karbon açısından zengin molekülün zikzak kenarına kaynaştırılır.

Çevik sürat patenine karşı çapraz toprak kayakçısını düşünün.

Alabugin “ Bu stratejiyi geliştirmekteki başarımız her iki yöntem de aynı başlangıç malzemesini kullansa bile, daha önce rapor edilen yoldan çok daha kısa olan iki aşamalı bir sentezi gerçekleştirmemizi sağlamaktadır.” dedi.

Bu, olimpikenin tanınabilir şekilli moleküller için tutunabilir tek katmanlı karbon atomlarının; iki boyutlu grafenle olan ilişkisidir. Grafen, gerçekten Olympian özelliklerine sahip, dünyaca ünlü bir malzemedir: Elektrik ve ısı açısından verimli bir iletken, neredeyse tamamen şeffaf ve çelikten 200 kat daha güçlü, şimdiye kadar test edilen en güçlü malzemedir.

Olimpiken’in başarılı bir şekilde sentezlenmesinden kısa bir süre sonra, araştırmacılar olimpikenin grafenle paylaştıkları önemli bağlantıyı fark ettiler. Şimdi, Alabugin ve takımı hızlandırılmış olimpiken sentezi için yeni stratejileriyle “mucize metaryel “ olarak adlandırdıkları şeyin üretimini kolaylaştırmak için bir yol göstermiş olabilir.

Alabugin “ Bizim yaklaşımımız, kimyacıların, kesin olarak şekillendirilmiş ve işlevselleştirilmiş grafen alt yapılarının hazırlanması için basamak taşları olarak işlev görebilecek çeşitli olimpiklerin sentezlenmesine izin verecektir.”dedi.

Bu yılki Olimpiyat Oyunlarının şerefine, ekip yenilikçi sentez stratejisinin “Ph-olympicene” ürününün P’yi üretti.

Alabugin, ekibinin keşfinin zamanlamasını nadir, şanslı bir bilimsel başarı anı olarak gördüğünü söyledi.

Çalışmaya FSU araştırmacıları Nikolay Tsvetkov, Edgar Gonzalez-Rodriguez, Audrey Hughes, Gabriel dos Passos Gomes, Frankie White ve Febin Kuriakose da katkıda bulunmuştur. Araştırma, Ulusal Bilim Vakfı tarafından desteklenmiştir.

Kaynak : sciencedaily.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.