Araştırmacılar Tek-Moleküllü Diyot İnşa Etti

Araştırmacılar Tek-Moleküllü Diyot İnşa Etti

Tek moleküllü diyot altın ve silikon elektrot arasında sandviç olarak oluşturuldu.

Barcelona Üniversitesi’nden araştırmacılar, 1nm boyutlu tek moleküllü, yüksek rektifikasyon oranları ile diyot oluşturmak için projeye başladılar. Diyotlar, günlük elektronik cihazlarda yaygın olarak kullanıyorlar.

Bugün araştırmacılar elektronik parçaları küçültürken fiziksel sınırlara ulaşıyorlar. Barcelona Üniversitesi ve aynı zamanda Katalonya Biyomühendislik Enstitüsü (IEBC) üyesi Ismael Dìez Pérez; ” daha minimum seviyelere ulaşmak için, molekülleri devrenin aktif bileşeni olarak kullanmalıyız” dedi. Bu çalışma Nature Communication dergisinde yayınlandı. Organik molekül kullanılarak sadece 1 nm uzunluğunda devreye bağlanan iki elektrot arasında sandviç olarak sıkıştırıldı. Tek moleküllü diyot çok daha küçük ve diğer raporlara göre daha etkilidir. Bu çalışma milyonlarca diyotun küçük silikon mikrodevre üzerine monte edilmesini kapsıyor.

Bildirilen moleküler diyot, akımın bir yönde, ters yöne göre 4000 kat daha  fazla gitmesine izin verebilir. Bu verimlilik şimdi kullanılan diyotlara göre çok iyi.

Ekip şimdi daha yüksek akım düzeltme oranları elde etmek ve tek moleküllü devrelerin daha uzun ömürlü olması için çalışmalara devam ediyor. Bu araştırma, tek moleküllü cihazların gerçekleştirilmesine yönelik bir adım daha atıyor.

Kaynak : phys.org

327 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!