Araştırmacılar Yeni Bir Devre Elemanı Keşfetti

Araştırmacılar Yeni Bir Devre Elemanı Keşfetti

Texas A&M Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent Dr. H. Rusty Harris, yeni bir devre elemanı olan ‘meminductor’u tanımlamıştır.

Bir devre elemanı, elektrik devresinde elektrik akışını yönlendirmeye ve kontrol etmeye yardımcı olan elektriksel bir bileşendir. Tüm devrelerde bulunan klasik üç devre elemanı direnç, kapasitör ve indüktördür. Son 15 yılda keşfedilen iki ek devre elemanı olan memristör ve memkapasitör ise daha yeni eklenenlerdendir. Bu yeni devre elemanları, klasik muadillerinin “mem-” versiyonları olarak bilinir ve akım ve gerilim özellikleri, önceki akım ya da gerilim değerlerine bağımlıdır, yani bir hafızası varmış gibi davranır.

Harris, “Bu iki keşif, Elektrik Mühendisliği sektörünü biraz karıştırdı. Temelde üç tane devre elemanı olduğunu düşünüyorduk, ama son zamanlarda iki tane daha devre elemanı bulduk. Bu da bizi, ‘Bunlardan daha fazlası olmalı ama ne olduklarını nasıl anlayabiliriz? Bunların birbiriyle ilişkilerini nasıl haritalandırabiliriz?’ şeklinde düşündürdü. Ve bu düşünceler sonunda, her bir direnç ve ailesi ile her bir kapasitör ve ailesi arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkardık” dedi.

Harris ve öğrencisi, bir indüktör devre elemanının manyetik akı yoğunluğunu ve manyetizma alanının gücünü incelemek için bir elektromıknatısın iki adet kalıcı mıknatıs ile etkileştiği iki-terminal pasif bir sistem geliştirdiler. Bu sistem sayesinde Harris, memristör ve mem-kapasitörün verilen tanımlarından faydalanarak, indüktör içindeki sıkıştırılmış histerizis eğrisinin varlığını kanıtlamış, indüktörün mem- durumuna, yani bellek benzeri doğasına ulaşmayı başarmıştır.

Araştırmacılar bulgularını Dünya’nın en çok atıf alan beşinci dergisi olan ve ‘Nature’ portföyünde yer alan ‘Scientific Reports’ dergisinin Şubat sayısında yayınlamışlardır.

Harris, “Yeni keşif çok heyecan verici. Ayrıca bu proje üzerindeki öğrenci-profesör etkileşimi harikaydı. Beyin fırtınası seanslarımızda birbirimizden beslendik- ben onunla olan tartışmalarım sayesinde yeni şeyler öğrendim ve o da benim deneyimimden dolayı yeni şeyler öğrendi” dedi.

KAYNAK: sciencedaily.com

418 Kez Okundu

İkra Nur İncebey

Ben İkra Nur İncebey. 2001 İstanbul doğumluyum. Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi mezunuyum. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisiyim. İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca biliyorum. İyi derecede programlama bilgim var. Çeşitli kulüplerde de rol almaktayım. Kimya alanındaki yeni gelişmeleri paylaşmak için İnovatif Kimya Dergisi’ne katıldım. İlgi alanlarım; enerji, petrokimya, atık yönetimi ve çevre.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!