Geleceğin Yolları Plastikten Yapılacak!

Geleceğin Yolları Plastikten Yapılacak!

İskoçya merkezli MacRebur şirketi plastik atık sorununa çözüm bulmak ve asfalt yol yapımında çevreye verilen zararı azaltmak için geri dönüştürülmüş plastikten yollar yapıyor.

Karayolu ulaşımını sağlayan yolların yapımında milyonlarca varil yağ kullanılıyor. İskoçya merkezli bir şirket hem doğal kaynakların boşa gitmemesi hem de plastik kirliliği sorununa çözüm olabilmesi için yeni plastik yol projesi üzerinde çalışıyor.

Bitüm Yerine MR6 Kullanılıyor

Şehir içi yolları, hava durumu değişiklikleri ve zamanla oluşan çukurlar nedeniyle çok fazla bakım gerektiriyor. İskoçya merkezli MacRebur şirketi, bu soruna çözüm bulabilmek için geri dönüştürülmüş plastikten yollar yapıyor. Geri dönüştürülmüş plastikten yapılan yollar, sıradan asfalt yollara kıyasla yüzde 60 daha güçlü ve yaklaşık 10 kat daha uzun ömürlü oluyor.

Günümüzdeki sıradan yollar yüzde 90 civarında kaya, kum ve kireç taşından oluşur ve yapısında yüzde 10 oranında bitüm bulunur. Şirketin yaptığı çalışmada yolları bir arada tutmak için kullanılan, ham petrolden çıkarılan ve Shell gibi petrol şirketleri tarafından satılan bitümün yerini alan yüzde 100 geri dönüştürülmüş plastik, MR6 topaklarına dönüştürüldü. Böylelikle MacRebur’un işlemi evsel plastik atık, çiftlik çöpleri ve ticari atıkları kullanarak yüzde 10’luk bitümün yerini alıyor.

Okyanusta 5 trilyon plastik parçası bulunuyor. Gezegenimizin geleceği için sorun teşkil eden bu plastiklerin bir şekilde yok edilmesi veya tekrar kullanılarak doğadan geri alınması gerekiyor. Bu nedenle, atık plastikten yapılan yollar gelecekte yaşanabilir bir gezegen için umut olabilir.

Kaynak : shiftdelete.net

223 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!