Araştırmalar Gösteriyor ki 5 Plastik Ördeğin 4’ü Çok Kirli ve Bakteri Yuvası

Araştırmalar Gösteriyor ki 5 Plastik Ördeğin 4'ü Çok Kirli ve Bakteri Yuvası

Fotoğraf : Yeni bir araştırmaya göre, çocuklar için harika sanılan banyo oyuncağı maalesef yanında kötü bir sır barındırıyor; ne yazık ki her tarafı bakteri ile kaplanmıştır.

Bilim adamları plastik 5 ördeğin 4 ünün ne kadar temiz olduğunu  incelediler ve maalesef hiç temiz olmadıklarını ortaya çıkardılar. Plastik ördeklerin, çocukların sağlığına zararlı olabilecek tonlarca bakteri yuva olduğunu  gördüler.

Bu oyuncağın içine sızan su bakterilere  bir sığınak oluşturuyor.

Oyuncaklardaki  Mikroplar

İsviçre Federal Üniversitesi Su Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, ETH ve Illinois Üniversitesi’nden İsviçreli ve Amerikalı araştırmacılar, banyo oyuncaklarının kullanıcının sağlığı üzerinde yaratabileceği riskle ilgili olarak Biofilms ve Microbiomes dergisinde bir çalışma yayınladılar.

Araştırmacılar, lastik ördek gibi bir banyo oyuncağının içinde kalan suyun potansiyel olarak patojenik bakteriler içerdiğini buldular. Sıkıldıklarında bakterilerin bulunduğu beş oyuncaktan dördünün içinden çıkan suda tespit edildi.

Oyuncakların içinde bulunan bakteri  Legionella ve Pseudomonas aeruginosa’yı içerir. Lastik ördeklerin içinde, bilim adamları, santimetre kare başına 75 milyona varan bir miktarda yüksek bakteri ve mantar  buldular.

Farklı yerlerdeki  musluk suyunun değişmesi nedeniyle bulunabilecek bakteriler arasında farklılıklar gosterir. Musluk suyundaki değerler aslında   mikrobiyal büyümeye  aşırı katkıda bulunmaz. Banyo oyuncaklarındaki mikroorganizmaların icin  riskli olan ana kaynak  banyo suyudur.

Banyo suyunda, su  insan mikrobiyomu ve bulunduğu  yerin kirliliği ile temas eder. Banyo suyunun mikrobiyal gelişim için besinleri vardır, bunlar kullanılan sabun ve şampuandan ve insan vücudundan gelebilir.

Kullanıcılar Üzerindeki Etkileri

Çalışma, bakteri ve mantarlara maruz kalmanın sağlığa zararlı olmamasına rağmen, bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olabileceğini söylüyor. Sorun şu ki, banyo oyuncakları çoğunluğu çocuklar tarafından kullanılıyor ve çocuklar daha hassas ve hastalığa karşı savunmasız olma eğilimindedir.

Çocuklar bu oyuncaklarla oynadıklarında ve sularını yüzlerine sıktıklarında, bu göz, kulak, yara veya gastrointestinal sistem enfeksiyonlarına yol açabiliyor.

Bilim adamları, bu enfeksiyonlara maruz kalmaktan kaçınmak için oyuncakların sık sık  iyice temizlenmesini önermektedir. Hatta tavsiyeler arasında, oyuncakların kaynatılması ve banyoda kullandıktan sonra oyuncakta bulunan  suyun  boşaltılması  bulunmaktadır. Bilim adamları ayrıca, çocukları içine kaçacak  sudan korumak ve tamamen önlemek için deliği kapatmayı öneriyorlar.

Ayrıca, banyo oyuncakları yapmak için kullanılan polimerik malzemeler üzerinde düzenlemenin arttırılması gerektiğini de tavsiye etmişlerdir. Su geçirmez olarak satılan bazı banyo oyuncakları da  satılmaktadır.

Kaynak : techtimes.com

674 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!