Aşk Hormonu Oksitosin Metamfetamin Bağımlılığını Azaltabilir

Aşk Hormonu Oksitosin Metamfetamin Bağımlılığını Azaltabilir

Oksitosin, bilinen ismiyle aşk hormonu, Amerikadaki bir takım bilim insanının son araştırmalarına göre, metamfetamin bağımlılığını azaltma yeteneğine sahip. Oksitosinin sıçanlardaki metamfetamin bağımlılığı üzerindeki etkisi çalışması bu hormonun bağımlılığı azalttığını gösterdi.

Konuyla alakalı rapora Elsevier tarafından yayınlanan Biological Psychiatry Journal dergisinden ulaşılabilir. “Oksitosin Akkumbus Çekirdeğinde Metamfetamin Arayış ve Talebini Azaltıcı Olarak Hareket Ediyor”( Orijinal isim:“Oxytocin Acts in Nucleus Accumbens to Attenuate Methamphetamine Seeking and Demand”) isimli makale, laboratuar ortamında sıçanlar üzerindeki deneyi baz alarak oksitosinin metamfamin bağımlılığını nasıl azalttığını rapor ediyor.

Makalenin baş yazarı Brittney Cox, Kaliforniya Üniversitesi’nde post-doktora araştırmacısıdır. Makalenin diğer yazarları ise Brandon S. Bentzley, Helaina Regen-Tuero, Ronald E. See, Carmela M. Reichel and Gary Aston-Jones’dur. Çalışmalarında, bu bilim insanları oksitosinin şimdiye kadar pratik bir tedavisi olmayan metamfamin bağımlılığını azaltma kabiliyeti olduğunu bildirdi.

Cox gerçekte metamfamin bağımlılığı için ilaç tedavisi olmadığını bildirdi ve ardından oksitosin kullanımının metamfamin bağımlılığını azalttığını açıkladı. “Sonuçlarımız önemlidir çünkü bu sonuçlar insanlarda metamfetamin bağımlılığı tedavisinde kullanılmak üzere kullanılacak yeni ve oksitosin tabanlı ilaçların geliştirilmesini destekliyor” dedi.

Çalışmasında, Cox ve iş arkadaşları, oksitosinin metamfetamin bağımlılığını azalttığını, metamfetamin bağımlısı olan sıçanlar üzerinde çalışmalar yaparak buldular. Oksitosin enjektesi sıçanların bağımlılık davranışını yenmelerinde yardımcı oldu.

Metamfetamin rekreasyonal bir ilaçtır ve zindeliği ve neşeyi azaltan güçlü bir uyarıcıdır. Dopamin nöronlarını etkileyen nörotoksik bir madde olduğundan, metamfetamin bağımlılığı olan insanlar bu etkiyi uzun süreli yaşar ve bağımlılıklarının tedavisinde zorluk çekerler.

Oksitosin esasen bir peptit hormonudur ve aşk hormonu olarak da bilinir. Bu hormon beyindeki metamfetamin bağımlılığını doğal bir süreç içinde azaltır. Oksitosin enjekte etmek, beyinde ilaç bağımlılığını (ve metamfetamin bağımlılığını) yöneten ve küçük bir bölge olan akkumbus çekirdeğini bloke etmek için yeterlidir.

Kaynak : sciencetimes.com

936 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!